szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

George Bush amerikai elnök a horvát fővárosba, Zágrábba érkezett pénteken délután, közvetlenül a NATO bukaresti csúcsértekezlete után, amelyen a 26 tagállam vezetői meghívták Horvátországot, hogy csatlakozzék a szövetséghez.


 
Az amerikai elnök beszédet intéz ezzel összefüggésben a horvát néphez szombaton Zágráb történelmi Szent Márk terén. 

 Ez a mostani az első eset, hogy egy amerikai elnök látogatást tesz Horvátországban annak 1991-es függetlenné válása óta. Az Egyesült Államok nagy tekintélynek örvend a horvát lakosság körében, mert Washington katonai támogatást nyújtott Zágrábnak az 1991 és 1995 közötti polgárháborúban. Említésre méltó problémák nincsenek a két ország viszonyában. 
 
A 24 órás zágrábi vizit közbülső állomás Bush számára a NATO-csúcs és az oroszországi Szocsiban teendő hétvégi látogatása között. A fekete-tengeri üdülőhelyen Vlagyimir Putyin, rövidesen leköszönő orosz elnök lesz a tárgyalópartnere. 
 
Sokan értelmezik úgy az amerikai elnök rövid zágrábi kitérőjét, hogy biztatás akar lenni a Balkán más államai számára: folytassák a NATO-csatlakozásukhoz szükséges reformjaikat.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Albánia és Horvátország kaphat meghívást a NATO-ba

A NATO-bővítés vitás kérdéseiről és az afganisztáni szerepvállalásról hoznak hivatalosan döntést csütörtökön Bukarestben a szövetség tagállamai, miután az állam- és kormányfők előző esti munkavacsorájukon megadták a vita "alaphangját", szóbeli egyetértésre jutva néhány pontban.

MTI Világ

Bush új NATO-tagállamokat akar

A NATO-nak meg kell hívnia soraiba Horvátországot, Albániát és Macedóniát, nyitva kell hagynia kapuit Grúzia és Ukrajna előtt, nem veszítheti el Afganisztánt. Oroszországot pedig meg kell győznie, hogy csatlakozzék a rakétavédelmi pajzs létrehozásához. Erről beszélt Bukarestben George Bush amerikai elnök.

MTI Világ

Ezrek tüntettek Ukrajnában a NATO ellen

Több ezren tüntettek csütörtökön Ukrajnában az ellen, hogy az ország csatlakozzék az észak-atlanti katonai szövetséghez, amelyhez egy lépéssel közelebb jutott a bukaresti csúcstalálkozón.