Mugabe nem tárgyal az ellenzékkel, ha nem ismerik el elnöknek

Robert Mugabe zimbabwei államfő közölte, hoyg nem hajlandó párbeszédet folytatni az ellenzéki erőkkel, ha azok nem ismerik el elnökségét.

  • MTI MTI
Mugabe nem tárgyal az ellenzékkel, ha nem ismerik el elnöknek

"Én vagyok a Zimbabwei Köztársaság elnöke. Ez a valóság. Azoknak, akik párbeszédet akarnak, ezt el kell fogadniuk" - szögezte le az Afrikai Unió egyiptomi csúcsértekezletéről hazatérő Mugabe a hararei repülőtéren, három-négyezer híve előtt mondott beszédében.

"Ha egyetértenek ezzel, megkezdhetjük a tárgyalásokat, és meghallgatjuk elképzeléseiket" - összegezte gondolatait Mugabe, aki vasárnap hatodik elnöki mandátumát kezdte meg egy a Nyugat és a helyi ellenzék által meglehetősen vitatott választások után. Mugabe 1980, vagyis a függetlenség kivívása óta áll Zimbabwe élén, és az egykor Afrika éléskamrájának számító országot éhező sivataggá züllesztette.

Az AU-csúcs résztvevőit megosztotta zimbabwei kollegájuknak a megítélése. Zárónyilatkozatukban tartózkodtak Mugabe bírálatától, beérték azzal, hogy nemzeti egységkormány felállításra tegyenek javaslatot.

Morgan Tsvangirai, a zimbabwei ellenzék vezére fölényesen megnyerte az elnökválasztás március 29-én megrendezett első fordulóját. A voksolás folytatását az ellenzék azonban már bojkottálta, mert a Mugabe-ellenes erőket súlyos atrocitások érték, híveik közül több tucatnyian gyilkosság áldozatai lettek.

Tsvangirai nem ért egyet az AU nemzeti egységkormányra vonatkozó állásfoglalásával, mert szerinte az "nem tükrözi a zimbabweiek akaratát". Csak abban az esetben hajlandó a tárgyalásokra, ha leállítják a hívei ellen irányuló erőszakos cselekményeket. A párbeszédet kizárólag az első választási forduló eredménye alapján tartja elképzelhetőnek.

Mugabe korábban már jelezte, hogy a június 27-én született választási eredményt tekinti tárgyalási alapnak. Az egy héttel ezelőtti voksoláson már csak egy jelölt, Mugabe indult, aki kifejtette azt is: nem engedi, hogy Tsvangirai abba az illúzióba ringassa magát, hogy hatalomra kerülhet.

Az Európai Unió pénteken azt indítványozta, hogy Zimbabwében mielőbb rendezzenek újabb, de immár szabad, demokratikus és átlátható választásokat.