Deng Alor holland kollégájával, Maxime Verhagennel folytatott megbeszélését követő sajtóértekezletén azzal magyarázta a szudáni egységkormányon belüli ellentéteket, hogy az államfőt támogató Nemzeti Kongresszus párt ellenez bármiféle együttműködést az ICC-vel, míg a Szudáni Népi Felszabadító Mozgalom (SPLM) támogatja azt. A szudáni külügyminiszter ez utóbbi párt tagja.
Alor megjegyezte, hogy a vitázó pártok remélik, hogy konszenzusra juthatnak, mielőtt az ICC esetleg "újabb kezdeményezéssel áll elő".
Luis Moreno-Ocampo, az ICC főügyésze júliusban terjesztette az ICC bírái elé a szudáni elnök elleni vádindítványt, amelyben Dárfúr nyugat-szudáni tartományban elkövetett népirtást, emberiesség elleni bűncselekményeket és háborús bűnöket rótt az iszlamista politikus terhére, kérve annak letartóztatását. Alor szerint a szudáni kormány tagjainak nincs sok idejük a megegyezésre, mert az ICC bíráinak október közepén kell dönteniük arról, hogy elfogató parancsot adnak-e ki (és előtte vádat emelnek-e) a szudáni államfő ellen.
Alor szerint a szudáni kormányon belüli válságot az idézte elő, hogy az ICC történetében először hivatalban lévő államfő ellen adna ki elfogató parancsot. A miniszter értékelése szerint ez "nyilvánvalóan kihatna" a 2003 óta tartó dárfúri polgárháború lezárását célzó békefolyamatra, elnyújthatná a dárfúri háborúskodást, valamint kihatna a két évtizedes szudáni polgárháborút - Afrika leghosszabb ilyen jellegű konfliktusát - lezáró 2005-ös békemegállapodás végrehajtására, és megingathatná az afrikai ország belpolitikai helyzetét.