szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A bagdadi kormány vasárnapi ülésén elfogadta az iraki-amerikai biztonsági megállapodást, amely lehetővé teszi, hogy az amerikai csapatok 2011 végéig Irakban maradhassanak.

A csaknem egy évig tartó egyeztetés nyomán tető alá hozott dokumentumot Ali al-Dabbag kormányszóvivő szerint az ülésen részt vevő mind a 27 miniszter jóváhagyta. Az iraki kormány 37 tagból áll, s egyelőre nem világos, kik maradtak távol a tanácskozástól. A 31 pontból álló szöveget ezután a parlament elé terjesztik, ahol egyszerű többségre lesz szükség az elfogadásához. A parlament első alelnöke azt közölte, hogy november 24-én szavaznak a megállapodásról.

A kormánydöntés egy nappal azután született, hogy Ali asz-Szisztani nagyajatolláh, az iraki síiták vallási vezetője jelezte, nem emel kifogást a megállapodás ellen, ha azt a parlament meggyőző többséggel elfogadja. Ezzel elhárult a megállapodás elfogadásának legfőbb akadálya.

A megállapodástervezet felhívja az amerikai erőket, hogy a jövő év közepéig távozzanak az iraki városok és falvak utcáiról, 2011 végéig pedig hagyják el az országot. A dokumentum az ENSZ Biztonsági Tanácsának mandátuma helyébe lép.

A erőszak meredek csökkenésével párhuzamosan az iraki kormány önbizalma mindinkább erősödött az elmúlt egy év folyamán, a kabinet egyre inkább úgy érzi, hogy egyedül is képes fenntartani a rendet az országban. Az ország 18 tartománya közül 13-ban iraki erők viszik a parancsnokságot, és az idei évben átvették a síita milíciák elleni harc irányítását is. Iraki tisztségviselők azonban jelezték, hogy továbbra is szükségük van amerikai támogatásra a szunnita szélsőségesek elleni harcban Bagdadban és négy északi tartományban, továbbá logisztikában és tüzérségi kapacitásban. Az Egyesült Államok jelenleg mintegy 150 ezer katonát állomásoztat Irakban.

Az iraki vezetők tárgyalási győzelemként értékelik az amerikai csapatok távozási határidejének kijelölését. A hamarosan leköszönő amerikai elnök, George Bush kormánya hosszú ideig ellenezte, hogy bármilyen menetrendet állapítsanak meg katonái kivonására Irakból. Hadi al-Ameri, a kormányban részt vevő egyik legjelentősebb síita szervezet, a Badr vezetője korábban azt mondta: az iraki politikusok úgy érzik, könnyebb lesz elfogadni a megállapodást Barack Obama megválasztása után, aki az iraki csapatkivonás híve.

A síiták körében befolyással bíró Irán viszont változatlanul ellenzi a megállapodást, akárcsak az Amerika-ellenes síita hitszónok, Muktada asz-Szadr követői.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!