szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Távoli munkatáborokba szállíttatott a mianmari katonai kormányzat több tucat, nemrégiben elítélt politikai foglyot, alaposan megnehezítve, hogy a családtagok gyógyszert és élelmet juttathassanak el hozzájuk - közölték hétfőn a hozzátartozók.

Egyikük a brit hírügynökségnek elmondta: a foglyokat vasárnap reggel szállították el a hírhedt ranguni Insein börtönből, a létesítmény hátsó kapuján keresztül, miközben a családtagok a főbejárat előtt várakoztak abban a reményben, hogy megpillanthatják szeretteiket.

A munkatáborba vezényeltek között van Min Ko Naing, a legismertebb mianmari politikai fogoly a Nobel-békedíjas Aung Szan Szú Kji ellenzéki vezető után, akit a Ranguntól 1200 kilométerre északkeletre fekvő Kentungba szállítottak. Másokat az ország déli részébe, vagy a messzi északra, a Himalája lábainál fekvő Putaóba vittek.

Thaiföldre menekült egykori mianmari politikai foglyok tapasztalata szerint a gyógyszerek - például malária elleni készítmények, vitaminok - hiányában sokkal nagyobb a kockázata annak, hogy az elítéltek meghalnak a fogságban.

A mianmari hivatalos sajtó nem számolt be az ítéletekről, amelyek sorában a legsúlyosabb büntetés 65 év szabadságvesztés volt. Egy embert pusztán internetes naplója miatt 20 évi börtönnel sújtottak, egy védőügyvédet pedig négy havi fogságra ítéltek. Emberi jogi csoportok szerint a junta ily módon szeretne felszámolni mindenféle politikai ellenzéki tevékenységet a délkelet-ázsiai országban 2010-ben esedékes választások előtt.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Számháborúzik a mianmari rezsim

Mianmar 911 külföldi segélymunkásnak adott beutazóvízumot azóta, hogy a Nargis ciklon május elején lecsapott az országra – adta hírül az állami sajtó.

MTI Világ

A mianmari junta kevesli a 150 millió dolláros külföldi segélyt

A mianmari katonai junta élesen bírálta pénteken a nemzetközi adományozókat amiatt, hogy csak 150 millió dollár értékű segélyt ajánlottak fel, holott a kormány közel 11 milliárd dollárra becsüli a Nargis ciklon május eleji pusztítását követő újjáépítés költségeit.

MTI Világ

Mianmar beengedi a segélymunkásokat

A mianmari katonai kormányzat feje, Than Sve tábornok pénteken belegyezett abba, hogy beengedjenek minden segélymunkást a Nargis ciklon 2,4 millió túlélőjének megsegítésére - közölte Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár.

MTI Világ

Mianmarnak nem kell az amerikai segítség

A mianmari katonai rezsim továbbra sem fogadja el a májusi ciklon túlélő kárvallottjainak felajánlott amerikai segélyt, mert nem bízik Washington önzetlenségében – derült ki a mianmari kormánylapból.

MTI Világ

Nem engedték be Mianmarba a Franciaországból érkező segélyt

Nem kapott behajózási engedélyt a mianmari hatóságoktól a Mistral francia hadihajó, így Thaiföldre szállítja és az ENSZ Világélelmezési Programjának adja át ezertonnás humanitárius rakományát – jelentette be Franciaország külügy- és védelmi minisztériuma vasárnap közös közleményben.