szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Nem meglepetés, hogy a szlovákiai elnökválasztás első fordulójában senki sem szerezte meg a bársonyszék elfoglalásához szükséges többséget, s a két hét múlva sorra kerülő második fordulóba Ivan Gasparovic, a jelenlegi államfő, két koalíciós párt jelöltje, illetve Iveta Radicová, az ellenzék közös jelöltje jutott tovább. Azt azonban kevesen várták, hogy az első forduló eredménye ilyen szoros lesz, Gasparovic (46,71) és Radicová (38,05) támogatottsága között mindössze 8,66 százalékos lesz a különbség. A választás előtti felmérések általában 15-20 százalékos eltérést jeleztek Gasparovic javára.

A 4,339 millió bejegyzett szavazónak a 43,63 százaléka vett részt a voksoláson, amit a megfigyelők nem tartanak túl magasnak. Gasparovic 876 061 szavazatot, míg Radicová 713 735 voksot kapott. A különbség tehát 162 326 szavazat. Az ország 50 választókerülete közül Gasparovic 36-ban, Radicová 14-ben győzött.

Gasparovicnak általában Szlovákia északi részein, míg Radicovának az ország déli - magyarok által is lakott - részein, Pozsonyban, Kassán és a besztercebányai régióban volt magas a támogatottsága. A kimutatások szerint a magyarok döntően Radicovára szavaztak. A dunaszerdahelyi járásban például a szavazatok több mint 88 százalékát kapta meg. Ez egyben azt is jelzi, hogy a döntően szlovákok lakta régiók a Gasparovic által képviselt szlovák nemzeti irányvonalat részesítették előnyben, míg a déli régiókban súlyt kapott a Radicová képviselte erőteljesebb polgári eszme is.

Az első forduló eredménye alapján az elemzők arra a véleményre jutottak, hogy Radicová választási kampánya hatékonyabb volt, mint Gasparovicé. Az államfő vasárnap ezzel kapcsolatban a szlovák médiát bírálta. Elmondta: bár sokat szerepelt a médiában, de többnyire "negatív színben" tüntették fel, s ez "néhány százalékot" biztosan elvett tőle. "Nem baj, vannak más eszközök is, hogy megszólítsam választóimat" - jegyezte meg. Radicová beismerte: a kampány során nem volt eléggé határozott, s nem mindig azokról a témákról beszélt, amelyekről akart volna beszélni. Ezen most változtatni kíván.
 
Általános a vélemény, hogy a második forduló előtti kampány sokkal izgalmasabb, várhatóan sokkal élesebb lesz, mint az első forduló előtt. Ivan Horsky, politológus arra számít, hogy hangsúlyozottan a "magyar kártya" is előkerül. 

Erre utal Ján Slotának, a Szlovák Nemzeti Párt (SNS) elnökének a nyilatkozata is. Slota nyugtalanságát és sajnálatát fejezte ki afelett, hogy Radicová masszív támogatást kapott a szlovákiai magyaroktól. A SNS nyilatkozatában leszögezte: "A szlovák nemzet a döntő pillanatokban mindig képes volt mozgósítani önmagát, ezért biztosan nem engedi meg, hogy a választás második fordulójában az MKP választói döntsék el, ki legyen a Szlovák Köztársaság elnöke." 

Radicová, a jelöltek közül egyedüliként, valóban megszólította a magyar választókat is, személyesen kampányolt körükben, magyar nyelvű honlapja, választási plakátja volt. Tény azonban, hogy a szlovák jelöltekkel vitázva a "magyar kérdésben" csak nagyon óvatosan fogalmazott, lehetőleg kerülte a nyílt konfrontációt. A következő kampány során ez elől valószínűleg nehéz lesz kitérnie. Az ellenzéki jelölt bejelentette: megpróbálja megszólítani azokat is, akik az első fordulóban nem járultak az urnákhoz. Ez a bejegyzett választóknak több mint a fele.

Sok függ attól is, hogy az első fordulóban alulmaradt öt jelölt kinek a támogatását fogja javasolni választóinak. A több mint öt százalékot szerző Frantisek Miklosko azt mondta, hogy senkit nem kíván támogatni, s a második fordulóban szavazni sem fog. Dagmar Bollová kijelentette, hogy semmiféle ajánlást nem ad választóinak. A Milan Melníket támogató koalíciós Néppárt-Demokratikus Szlovákiáért Mozgalom elnöke Vladimír Meciar azt állítja, hogy a második fordulóban "csak két rossz között lehet választani", így ők senkit sem támogatnak. A liberális Zuzana Martináková és a kommunista Milan Sidor nem nyilatkozott.

Az első forduló utáni nyilatkozatokból is teljesen világos, hogy Gasparovic a második fordulóban is egyértelműen Robert Ficóra és Ján Slotára, illetve az általuk vezetett pártok - az Irány-Szociáldemokrácia, illetve az SNS - híveire kíván támaszkodni. Ha a két nagy pártnak sikerül mozgósítani híveit, akkor Gasparovic jó eséllyel indul az április 4-re kiírt második fordulóban. Radicová esélyei is jók, de ehhez előbb meg kell nyernie az eddig határozatlan választókat, amelyek tábora aránylag nagy.  

Miután a két elnökjelölt híveinek tábora között számbelileg látszólag nincs túl nagy különbség, sok függ attól, melyiküknek sikerül jobban mozgósítania a választókat. Nyilvánvaló, hogy a kampány most sokkal hangosabb és intenzívebb lesz, mint az első forduló előtt. A Magyar Koalíció Pártja is jelezte, hogy aktívan fellép Radicová mellett, s a támogatáshoz pénzt is ígért. A sajtó azzal számol, hogy Gasparovic az eddiginél is hangsúlyosabban fogja kihasználni államfői tisztségéből adódó lehetőségeit, illetve a népszerű kormányfő aktív támogatását. 

Minden jel arra vall - vélik a pozsonyi elemzők -, hogy a szlovákiai elnökválasztás még messze nincs lefutva, s valóban kétesélyes.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!