szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Veszélyes szakma lett az újságírás Mexikóban: 2000 óta 57 médiamunkást gyilkoltak meg és tízen tűntek el, így civil szervezetek szerint az amerikai kontinensen Mexikó lett a legveszélyesebb ország a sajtó számára.

A legutóbbi áldozat a 43 éves José de Jesus Galindo Flores, a guadalajarai Egyetemi Rádió vezetője. A férfi már mintegy négy napja halott volt, amikor hátrakötözött kézzel, takaróba burkolva november 25-én megtalálták a lakásában.

A Riporterek Határok Nélkül (RSF) nevű nemzetközi újságíró jogvédő szervezet kijelentette: Mexikó északi része, az amerikai határ környékén a világ egyik legveszélyesebb helye az újságírók, főként a drogkereskedelemről írók számára.

Jesus Blancornelas tijuanai újságíró, a Zeta című hetilap szerkesztője például a szervezett bűnözésről, más szóval a drogkartellekről szóló oknyomozó írásaival hívta fel magára a figyelmet. 1997-ben gyilkossági kísérletet követtek el ellene, majd gyakorlatilag a világtól elzárva, katonák védelme alatt élte az életét. 2006 novemberében halt meg természetes halállal.

Juan Cuevas, egy dél-mexikói napilap munkatársa telefonon kapta a következő "szerkesztői" utasítást: "Érd be azzal, hogy tájékoztatsz, Semmi oknyomozás, kommentár, vezércikk!". A  hívás "ismeretlen  számról" érkezett.

"Amikor az "ismeretlen szám" felirat megjelenik a telefonon, rögtön tudjuk, hogy valamelyik banda. Kérik, ne hozzák nyilvánosságra a feliratokat, amelyeket az ellenségeik holttestén elhelyeztek, vagy azokat, amelyeket az ellenség hagyott a saját embereik holttestén" - mondta el Juan.

Az 58 éves Juan az El Debate de los Calenturos című lapot vezeti a Ciudad Altamirano nevű, Mexikóvárostól 300 kilométerre délre fekvő kisvárosban, a Tierra Caliente  (Forró Föld) térségében. Ez a szintetikus drogokra "szakosodott" La Familia (Család) nevű klán területe.

Az újságírók az Egyesült Államokba irányuló kábítószer-csempészet ellenőrzéséért rivalizáló  kartellek közötti,  a 2006 vége óta 14 ezer emberélet kioltó háború "járulékos veszteségei".

Van, aki óvintézkedéseket tesz. Juan nem fárad ilyesmivel sem otthon, sem a lapnál. "Annyira védtelenek vagyunk ezekkel az emberekkel szemben, hogy ha tényleg akarják, képesek idejönni megtámadni vagy elrabolni minket" - mondta. "Újságíróként visszafogom magam. Nyomozhatnánk, de akkor már nem lennénk itt. A hősök a temetőben vannak, és én nem szeretnék hős lenni" - mondja végezetül.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!