szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az éjszaka leple alatt, péntekre virradóra elszállították Sztálin szobrát a néhai szovjet diktátor szülővárosának, a grúziai Gorinak a főteréről.

A szobor eltávolításáról előzetesen nem tettek bejelentést, feltehetően azért, mert népharagot válthatott volna ki, ugyanis a grúz nép egy jó része még mindig nagyra becsüli és tiszteli Sztálint. Rendőrök igyekeztek megakadályozni, hogy a helyszínre siető újságírók megörökítsék, amint leemelik a talapzatról a szobrot.

A hat méter magas, bronzból készült szobrot Sztálin 1953 márciusában bekövetkezett halála előtt helyezték el a Tbiliszitől 80 kilométerre nyugatra lévő kisváros főterén. A volt Szovjetunió területén a gori Sztálin-szobor volt az utolsók egyike, amely emléket állított a néhai diktátornak. 

A szobrot a közelben lévő, annak idején ugyancsak Sztálin tevékenységének megörökítésére épült múzeum udvarán helyezik el. A szobor helyén a 2008-as orosz-grúz háború áldozatainak állítanak emlékművet. A grúz kulturális minisztérium pályázatot írt ki az "orosz agresszió áldozatait" ábrázoló emlékműre. Gori az orosz hadsereg műveletében jelentős veszteségeket szenvedett el, de főterében, a szoborral együtt nem esett kár.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Gorbacsov is ellenzi a Sztálin-plakátok elhelyezését Moszkvában

Sztálint ábrázoló képek és vörös zászlók is szerepelnek majd a második világháború végének 65. évfordulója alkalmából tartandó moszkvai ünnepségeken - jelentette be Vlagyimir Makarov, a fővárosi önkormányzat reklámbizottságának elnöke. Mihail Gorbacsov, a Szovjetunió utolsó elnöke szerint nincs miért kitenni az utcára Sztálin képét.