szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Ügynökmúlttal vádolta meg egy román lap Bartha Csabát, a budapesti Román Kulturális Intézet igazgatóhelyettesét - írta keddi számában az Új Magyar Szó (ÚMSZ) című napilap.

A Romania libera című bukaresti napilap hétfőn közölte, hogy a Securitate irattárát vizsgáló bizottság (CNSAS) levéltárában található dokumentumok szerint Bartha Csaba Barbu fedőnév alatt írt jelentéseket. A korábban temesvári újságíróként dolgozó Barthát 1986-ban szervezte be a román kommunista hatalmat kiszolgáló egykori titkosszolgálat, a Securitate - idézett a szintén Bukarestben megjelenő magyar nyelvű napilap a Romania libera cikkéből. 

A CNSAS a múlt hónapban állapította meg az intézet vezetőjéről, hogy nem végzett politikai rendőrségi tevékenységet, vagyis a román átvilágítási törvény szempontjából tiszta a múltja. A CNSAS szerint a Securitate beszervezte ugyan Bartha Csabát, ám jelentéseivel nem okozott kárt az érintett személyeknek. Bartha Csaba átvilágítását a román külügyminisztérium kérte 2008 júliusában, amikor Bartha budapesti posztjára került.

A Romania libera által idézett dokumentumok szerint Bartha Csabát 1986. december 11-én szervezte be a titkosszolgálat. Az akkor még egyetemi hallgató Bartha vállalta, hogy jelentéseket ír a temesvári műszaki egyetem gépészmérnöki karán tanuló diáktársairól és a Fructus nevű vállalat munkatársairól. A román lap idéz is a jelentésekből, de ezek az ÚMSZ szerint általában semmitmondóak, nem tartalmaznak olyan információkat, amelyeket a Securitate felhasználhatott volna a célszemélyek ellen. 

Az ÚMSZ nem tudta elérni a jelenleg külföldön nyaraló Bartha Csabát. Brandusa Armeanca, az intézet igazgatója az újságnak elmondta: megdöbbenéssel olvasta a kollegájáról szóló hírt. "Nem is tudok szóhoz jutni, és azt sem tudom még, hogy ennek a hírnek milyen következményei lesznek az intézetre nézve" – mondta Brandusa Armeanca. A romániai magyar lap szerint az igazgató érezhetően neheztel beosztottjára, még akkor is, ha az átvilágításon Barthát tisztának találta a CNSAS. "Az ember vagy jelentett, vagy nem jelentett. S ha jelentett, akkor már nem lehet ártatlan" – mondta a Budapesti Román Kulturális Intézet igazgatója.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Vélemény

A jó párttitkár és a gonosz spicli meséje

Miért esne különböző erkölcsi megítélés alá az ugyanazon diktatúrát szolgáló pártember és az ügynök? Nem aggályos-e, ha a jogállam oszlopának tekintett alkotmánybíró (általában a bírák) fölött ugyanazon rendszer ítélkezik, amelyet ők működtetnek, felügyelnek vagy értelmeznek? Van-e okunk félelemre, ha a bírák múltjában való kutakodás miatt citálnak bennünket a bíróságra? Ilyen kérdéseket vet fel Ungváry Krisztián történész és Kiss László alkotmánybíró immáron jogerős ítélettel végződött pere. Melyben azok győztek, akik a félmúlt kapuinak kinyitását szorgalmazták.

Vélemény

Ungváry-Kiss per, avagy a múltfeltárás veszélyes üzem

Legutóbb Kiss László alkotmánybíró peresítette a róla publikált történészi kutatást. Általánosságban: morálisan nem lehet azzal védekezni, hogy valaki nem ügynök, „csak” pártember volt. Mert az utóbbi súlyosabb teher az előbbinél. Informátor lehetett valaki kényszer hatására is. A pártkarrier viszont önkéntes, fakultatív választás volt.

Bálint Csaba Itthon

Megjelent a csongrádi ÁVH-dolgozók listája

A legenda szerint a helyi MÉH-telepen, két páncélszekrényben lapultak azok az állambiztonsági jelentések, amelyeknek első néhány oldala már nyilvánosságra került egy regionális híroldalon.

MTI Itthon

Rainer M.: nem jó, hogy a leleplezett ügynök celebbé válik

Az ügynökkérdés nem csak a múlt része, sok köze van a jelenhez, mert rendszeresen beszélünk róla - mondta Rainer M. János történész, az 1956-os Intézet főigazgatója pénteken Budapesten, az Ünnepi Könyvhét pódiumbeszélgetésén.

hvg.hu Világ

A legjobb barátom is köpött rólam

Nemcsak itthon gerjeszt indulatokat az, hogy húsz évvel a rendszerváltás után még mindig számos ex-szocialista országban titkosak a volt besúgók és megfigyeltjeik aktái. Az AP összeállítása szerint Magyarországon és Romániában rejtegetik legjobban az ügynökök által vezetett dossziékat.

Bálint Csaba Itthon

ÁVH-dolgozók listája – minden nyilvánosság üdvözlendő

Alighogy megjelent, már a rádiók legfrissebb híradásaiban is beszámoltak arról a listáról, amelyet a szegedkurir.hu regionális hírportál közölt április negyedikén. A Csongrád megyei ÁVH egykori dolgozóinak névsora csak első darabja annak a sorozatnak, amelynek közlésére Kunstár Csaba főszerkesztő szánta el magát. Az esetről Cseh Gergő Bendegúzt, a Történeti Levéltár munkatársát kérdeztük. Ha nem sérülnek indokolatlanul a személyiségi jogok, akkor minden nyilvánosság üdvözlendő – mondja a szakember.