Megosztották a Babri-mecset helyét a hinduk és a muszlimok között

Egy bíróság csütörtökön úgy döntött, hogy az észak-indiai Ajodhjában hinduk és muszlimok közösen használhatnak egy szent helyet, amelynek a birtoklása körüli vita a múltban többször is véres összecsapásokhoz vezetett.

  • MTI MTI
Megosztották a Babri-mecset helyét a hinduk és a muszlimok között

A régóta húzódó ügyre pontot tevő bíróság a terület egyharmadát a helyi kisebbségi muszlim közösségnek ítélte, kétharmadát pedig két hindu csoportnak adta. A muszlimok ügyvédje közölte, hogy  fellebbezést nyújt be az ítélet ellen. A mohamedán vallás hívei számára azért szent a hely, mert ott állt a XVI. századi mogul uralkodó, Bábur által építtetett Babri-mecset, amelyet szélsőséges hinduk 1992-ben leromboltak. Az ennek nyomán kitört zavargások mintegy 2000 halálos áldozatot követeltek.

Ezt megelőzően a mecset körül már csaknem egy évszázada dúlt a többségi hinduk és a kisebbségi muszlimok közti vita. A hinduk azt állítják, hogy a mecsetet a hinduk istenkirálya, Ráma születési helyén emelték. Ezen a helyen 1992 után kis fehér sátrat állítottak fel, és hevesen ellenzik, hogy azt onnan bárhova elmozdítsák. A bírói ítélet a vitatott területnek ezt a részét nekik ítélte.