szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A horvát hatóságok a szokásosnál magasabb alumíniumtartalmat észleltek a Duna vizében.

A zágrábi természetvédelmi hivatal csütörtök esti közlése szerint a mért szint ugyanakkor ártalmatlan mind az emberekre, mind a természetre. A hatóságok - mint a jelentésből kitűnt - egy két nappal ezelőtt vett vízminta esetében a szokásos maximumnál 4,5-ször magasabb szintet mértek. Ez a szint azonban egy nappal később - azaz szerdára - már a szokásos aluimiumtartalom 2.1-szeresére csökkent, ami azt jelenti, hogy a szennyezés gyorsan elillan. Egy másik hivatal, a horvát toxikológiai ügynökség közlése szerint a mért szint nem jelent semmilyen veszélyt az egészségre. Horvátországban rendszeresen ellenőrzik a Duna vizét a magyarországi iszapömlés óta.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Iszapömlés: nem szennyeződik a Duna

Sem fémmel, sem szerves anyaggal nem szennyeződik a Duna a tragédia közelebbi környezetében, még a Marcalon alkalmazott kárenyhítési technológiának köszönhetően. A Dunán Gönyűnél vasárnapra 7,54-re csökkent a víz pH-értéke - olvasható az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (OKF) vasárnapi tájékoztatásában.

MTI Itthon

Orbán: "szennyezett víz nem jut a Dunába"

Sikerült felszámolni a Duna vörösiszappal való szennyezésének veszélyét - jelentette ki a bolgár fővárosban pénteken tartott sajtóértekezletén Orbán Viktor miniszterelnök.

MTI Gazdaság

MAL: veszélybe került a hazai timföldgyártás

Szorítja az idő a MAL Zrt-t: a timföldgyártási technológia sajátosságai miatt ugyanis ha sürgősen nem indul el újra a termelés a gyárban, később már az is lehetséges lesz, hogy a továbbiakban egyáltalán nem tud majd újraindulni.

MTI Itthon

Devecser megúszta az evakuálást, a Duna, a Marcal és a Rába a szennyeződést

Míg a katasztrófavédelem és a környezetvédelmi államtitkár az újabb gátszakadás miatt aggódik, a MAL Zrt. és a vegyipari szakszervezet a munkahelyeket és több ezer ember megélhetését félti. Kolontáron épül a védőgát, Devecsert nem kellett kiüríteni, a Marcal, a Rába és a Duna pH-ja normalizálódott, de az érintett területeken a levegő porkoncentrációja olyan magas lett, hogy kötelező a maszk és szemüveg viselése.

MTI Itthon

Illés Zoltán: "Ilyen katasztrófa még sehol a világon nem történt"

Egymillió köbméter iszap ömlött ki eddig az ajkai térségben megsérült tározóból és még mindig ömlik a szennyezőanyag, amely több ezer embert, egy 40 négyzetkilométeres területet veszélyeztet - mondta a környezetvédelmi államtitkár kedden Kolontáron. Illés Zoltán ökológiai katasztrófának minősítette a helyzetet, a vörösiszap-áradás a Marcal folyó mellett már a Rábát és a Dunát is veszélyezteti.

Szegő Iván Miklós Tech

Banánköztársaságok mintájára lettünk timföldnagyhatalom

Az Egyesült Államokban nem volt sok bauxit, mégis a világ legnagyobb alumíniumgyártói közé tartozott. Ezt irigyelhette meg a 60-as években a Szovjetunió, és a Karib-tenger banánköztársaságainak mintájára Magyarországon is felfuttatták a bauxittermelést, illetve az óriási mennyiségű vörösiszapot melléktermékként kibocsátó timföldgyártást.