szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Hatvankét nő megerőszakolásáért húsz évig terjedő börtönbüntetésre ítélt egy kongói katonai bíróság kilenc katonát hétfőn.

A támadások újév napján történtek Fizi városában. A forrongó Dél-Kivu tartományban gyakoriak az összecsapások a hadsereg, a helyiek és a külföldi lázadók között, s a nemi erőszak is szinte mindennapos jelenség. A 46 éves Mutvare Daniel Kibibi alezredest, egykori felkelőt elbocsátották a hadsereg kötelékéből, és húsz év elzárásra ítélték az általa elrendelt támadásért. Az ügyészség eredetileg halált kért Kibibire, aki mindvégig kitartóan tagadta a vádakat. Nyolc emberét is elküldték: ők tíztől húsz évig terjedő börtönbüntetést kaptak.

Egy katonát felmentettek a vád alól, egy 16 évest pedig fiatalkorúak bírósága elé utaltak. A több mint tíz napig tartó per Baraka városában zajlott le, s egyben a büntetlenség felszámolását célzó hatósági szándék próbája is volt. Kongóban nyolc éve ért véget az utolsó háború, de azóta is felszínre törnek néha az indulatok. Az afrikai országban 2011-ben elnökválasztás esedékes. Az ENSZ a nemi erőszak világközpontjának nevezte Kongót, ahol az erőszakoskodó fegyveresek ritkán kerülnek bíróság elé.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Tömegesen erőszakoltak meg nőket Kongóban

Kongói és ruandai lázadók csaknem kétszáz nőt erőszakoltak meg egy négy napon át megszállva tartott városban a Kongói Demokratikus Köztársaság keleti részén - közölte az ENSZ egyik helyi szóvivője.

MTI Világ

Elutasították a beadványt, lesz Bemba-per Hágában

Elutasította kedden a Nemzetközi Büntetőbíróság a Közép-afrikai Köztársaságban elkövetett háborús bűnökért letartóztatott Jean-Pierre Bemba Gombo volt kongói ellenzéki vezető beadványát perének visszavonására.

Nagyítás

Gorillák végveszélyben – Nagyítás-fotógaléria

Az ezüsthátú hegyigorilla kritikusan veszélyeztetett fajnak minősül, legnagyobb populációja a nem kevésbé veszélyeztetett kongói Virunga nemzeti parkban él. Az ugandai határhoz közeli természetvédelmi terület parkőreinek nem csak a gorillákat fenyegető orvvadászoktól kell tartaniuk: az elmúlt évtizedben 120 őrt öltek meg fegyveres összecsapásokban, így a saját túlélésük is kérdéses. A polgárháborúktól sújtott területre mintha a nyugalom köszöntene: Ugandában a hétvégén választást tartanak, és a kedélyek is sokat nyugodtabbak Kongóban az elmúlt évekhez képest.