szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az Orbán-kormány első évének mérlegéről, a már bevezetett vagy bevezetendő reformokról, azok társadalmi fogadtatásáról, bel- és külpolitikai következményeiről közölt helyszíni tudósítást csütörtöki számában a két legismertebb lengyel napilap.

A baloldali liberális Gazeta Wyborcza szerint Orbán Viktor konzervatív kormánya egy év alatt annyit tett, hogy végre foglalkozhatna "megtépázott arculatának" javításával is, ám egyre csak halad tovább a változások és a reformok útján. Bár a GDP növekedésnek indult, akárcsak az ipari termelés és a foglalkoztatás, a válság jelei szembetűnőek Budapesten: lemérhetők a szép sugárutak bezárt üzleteinek, az eladásra kínált luxusingatlanoknak és az üresen tátongó, bérlőkre váró irodáknak a számán, az utolsó forintjaikat számolgató nyugdíjasok arcán vagy a hajléktalanok utcai fekvőhelyein.

Miközben Varsó változik és növekszik, Budapest, bár változatlanul szép, mintha zsugorodna – írja a lap. Az Európai Unióban egyetlen kormány sem merészelt volna olyan intézkedéseket hozni, mint az Orbán-kormány – állapítja meg a tudósító, sorolva a tárgyalások megszakítását a Nemzetközi Valutaalappal, a válságadók bevezetését, a médiatörvényt, az új alkotmányt, "amely még Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár figyelmét is felkeltette". A magyar miniszterelnököt azonban nem zavarja a bírálat, a reformok folytatódnak, jóllehet azok negatív hatással lehetnek a kormányfő és a jobbközép kormány népszerűségére, mint ahogy ezt a legutóbbi közvélemény-kutatások jelzik is.

Orbán Viktor Lengyelországban
MTI Fotó: Kollányi Péter

A tudósító kitér a tervezett közigazgatási reformra. Folyik a vita a kormánypártban a felsőoktatási reformról, amelynek következtében akár a felére csökkenhet a felsőoktatási intézmények száma. Megemlíti az iskolalátogatási korhatár tervezett leszállítását 15 évre, a szürkegazdaság ellen hirdetett hadjáratot, valamint a családtámogatási rendszert a népességcsökkenés visszafordítására. Idézi a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium egyik magas rangú hivatalnokát, aki szerint "lehet, hogy veszítünk népszerűségünkből, de elértük, hogy nem ülünk egy padban Görögországgal, amely nem boldogul nemzetközi segítség nélkül".

Végül megállapítja: a Fidesz vezérelvű párt, mindenről Orbán Viktor pártelnök-kormányfő dönt. Még legközelebbi munkatársai sem tudják, mik a tervei. "Vajon csupán a hatalom megtartása érdekli a 2014 utáni következő hivatali időszakra, vagy olyan megújítóként akarja beírni magát a történelembe, aki – mint könyvében fogalmazott – visszaadja hazájának a méltóságot és az erőt? – teszi fel a kérdést a tudósító.

A konzervatív Rzeczpospolita Orbánt mindent megnyes, amit csak lehet című tudósításában megállapítja: "a jobbközép Fidesz-kormány reformjaitól némileg elfáradt magyarokat a reformok újabb hulláma várja". Szintén tájékoztat a közigazgatás karcsúsításáról, a bírósági, a köz- és felsőoktatási reformtervekről, a szociális segélyek és a rokkantsági, illetve korkedvezményes nyugdíjak átalakításáról, "amit a Magyar Helsinki Bizottság már bírált amiatt, hogy megsértik az európai emberi jogi konvenciót, hiszen szerzett jogokat az állam nem vonhat meg". Idézi Navracsics Tibor közigazgatási és igazságügyi minisztert, aki szerint abszurdum, hogy Magyarországon 30 ezer aktív rendőr mellett 30 ezer nyugdíjas rendőr van, akik nem töltötték be az 57. életévüket.

Végül szintén közvélemény-kutatási adatokat idéz, amelyek szerint bár csökkent a Fidesz népszerűsége, de az még mindig kétszerese az MSZP-ének és több mint háromszorosa a Jobbikénak.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Lengyel cikk az Orbán-kormány politikájáról

Terjedelmes cikket közölt pénteki számában az Orbán-kormány politikájáról "Orbán élesen szembehelyezkedett a pénzügyi világgal, és magyar csodát ígér" című szerkesztőségi cikkében a Polska - The Times című lengyel jobboldali liberális napilap.