Egyre szűkebb mezsgyén járhatnak az európai országok: ha nem csökkentik eléggé a költségvetési kiadásokat, újabb államok kerülhetnek csődközeli helyzetbe, ha viszont túlzottan megkurtítják a büdzsét, az erőteljes gazdasági növekedés utolsó reménye is elszáll. A Morgan Stanley amerikai elemző- és tanácsadó cég szerint Európa újabb recesszió küszöbén áll. „A vártnál gyengébben alakul a kereslet, a bankok tovább szigorították a hitelezési feltételeket, emelkednek az alapanyagárak, túlértékeltté vált az euró, a kormányok pedig folytatják a szigorító intézkedéseket. Az euróövezet a visszaesés szélén áll, és nagy a veszélye, hogy egy újabb sokkhatás recesszióba taszítja a térség gazdaságait” – véli Elga Bartsch, a cég vezető közgazdásza. Nem sokkal az előtt nyilatkozott, hogy a német gazdasággal kapcsolatos legújabb adat – a második félévi mindössze 0,1 százalékos növekedés – meglepte a jobbat váró elemzőket.

Miközben Németország és Franciaország egyelőre nem alkalmas arra, hogy mozdonyként a kilábalás útjára vontassa a többi európai országot, a legkilátástalanabb helyzetben lévő Görögországban az idénre 4,9 százalékos visszaesést prognosztizálnak. Olaszországban és Spanyolországban pedig, ahol az utóbbi napokban újabb szigorításokról döntöttek, legfeljebb nullához közeli növekedésre számítanak. Erősödnek a populista hangok, legutóbb Finnországban, Ausztriában és Hollandiában hangzottak el olyan kijelentések, hogy elég a szolidaritásból, és a viszonylag jó állapotú gazdaságoknak magukra kellene hagyniuk a délieket. „Miközben mi dolgozunk, ezek szuvlakit falnak, és úzót vedelnek. Egy centet sem szabad küldeni nekik, a görögöket ki kell penderíteni a közösségből” – hangoztatta a holland szélsőjobboldali Szabadság Párt élén álló Geert Wilders.
Az amerikai gazdaság sincs jó helyzetben, már senki sem beszél arról, hogy az USA az idén 3 százalékkal növekedne, az optimisták is csak 1,9 százalékban bíznak, ami nem elég a 9,1 százalékos munkanélküliség érezhető lefaragásához. A kínai gazdaság is lassulóban van – részben az inflációt letörni szándékozó pekingi kormány akaratának megfelelően –, a második negyedévben a korábbi 10-ről 9,5 százalékra mérséklődött az ütem. A rossz hírek hatására a világ tőzsdéin az árfolyamok a múlt héten 11 hónapos mélypontra zuhantak.
Az általános bizonytalanság közepette továbbra is a svájci frank és az arany vásárlása a fő menekülési útvonal. A frank annak ellenére sem vált olcsóbbá, hogy Bern immár tettekben is igyekszik gyengíteni – egyebek mellett 120 milliárdról 200 milliárd frankra növeli a bankok számára elérhető készpénzmennyiséget, és ismét napirendre került a negatív kamat –, az arany unciánkénti ára pedig újabb csúcsok után megközelítette az 1900 dollárt. Közben több elemző azt jósolja, hogy a frank mellett az ugyancsak stabil cseh korona, illetve norvég korona is biztonsági valutává válhat.