Nem múlik

Máig nem készült el a fél évvel ezelőtti földrengés és cunami utáni helyreállítás terve Japán északkeleti részén, ahol továbbra is erős a sugárzás.

  • HVG HVG
Nem múlik

Bénulást és halált okozó újabb sugárforrásokra leltek a minap a fukusimai atomreaktor roncsait átvizsgáló japán szakemberek. A minden korábbinál veszélyesebb sugárzást a Japán északkeleti térségeit letaroló március 11-ei földrengés és cunami által megrongált létesítmény területén álló szellőztetőtorony tövében mérték. Mindez azokat igazolja, akik szerint hiba lenne, ha a szigetország hatóságai megkövetelnék a fél évvel ezelőtti katasztrófa után nemrég felállított valamennyi határidő betartását. „Megállítottuk a radioaktív anyagok szivárgását, de még nem zártuk le az összes forrást. Nem szabad siettetni a dolgokat, mert az veszélyeztetné a munkásokat. Túljutottunk a válság legrosszabb részén, most már belefér egy kis csúszás” – mondta a tévében Szumita Kendzsi, az oszakai egyetem nukleáris erőművekkel foglalkozó professzora.

Óvoda sugármentesítése
AP

 Míg a legsúlyosabb nukleáris erőművi baleset kategóriájába sorolt Fukusima esetében indokolt a késés, a térség lakosai nem értik, miért halasztják a terület végleges sorsát meghatározó terv elfogadását. A rendezési program hiányában a cunamival sújtott területeken élők nem tudják, érdemes-e felújítani otthonukat. „Csak annyira hoztuk rendbe a házunkat, hogy élni lehessen benne. Ha a kormány végül cunamiveszélyesnek minősíti a térséget, és felvásárolja a földeket, akkor feleslegesen költenénk a felújításra” – mondta helyi újságíróknak Minato Szakari, a katasztrófa egyik kárvallottja. A terv csúszása miatt legalább három hónappal elhalasztották a nagyobb építkezések beindítását, és csak az év vége felé vagy a jövő év elején kerülhet rájuk sor.

A 21 ezer halálos áldozatot követelő katasztrófa nyomán félmillió embert kellett elköltöztetni az otthonából, közülük ötvenezren még mindig átmeneti szállásokon élnek, 35 ezren pedig változatlanul rokonoknál, ismerősöknél. A Richter-skála szerinti 9-es erősségű földrengés miatt 22,6 millió tonna rom keletkezett, és csak a felét szállították el ideiglenes lerakóhelyekre. A tervek szerint a romeltakarítás 2014 márciusára ér véget, míg a vártnál lassabban haladó helyreállításhoz egy évtized is kevés lehet. Hivatalos adatok szerint a természeti csapás 210 milliárd dolláros kárt okozott, és a kormány eddig 75 milliárd dollárnyi helyreállítási különköltségvetést fogadott el. A segélyadományokkal sincs minden rendben: az eddig összegyűlt, 2,3 milliárd eurónak megfelelő összegnek csak a fele jutott el a rászorultakhoz, a többi a bürokrácia útvesztőjében rekedt.

A katasztrófa miatt az ország 24 ezer hektárnyi földterülettel lett kisebb, a Japánban lévő összes halászkikötő 11 százaléka – 320 partszakasz – bezárt, és egyelőre nem tudni, hányat nyitnak meg újra. A régió lakossága a katasztrófa előtt is idősebb volt az átlagosnál, a várható elvándorlás miatt tovább emelkedhet az arány, a munkaképes lakosság létszáma pedig a következő évtized végére 13 százalékkal apadhat.

Országszerte ugyanakkor a gazdaság és az ipar is talpra állóban van. Április óta nő az ipar teljesítménye, a második félévtől a GDP is bővülésnek indult, a harmadik negyedévben már 1,2 százalékos növekedés várható. Annak ellenére is, hogy az energiaszektor még nem állt helyre: továbbra is érvényben van az iparvállalatoknak juttatott energiát 15 százalékkal csökkentő rendelet. A legnagyobbat az atomipar bukta: korábban a japán nukleáris erőművek a megbízhatóság szinonimájának számítottak, ám az üzemeltetők által elkövetett hibák miatt megrendült a bizalom, és még a földrengéseknek kevésbé kitett területeken épült, működőképes erőművek sem üzemelnek teljes kapacitással.

A katasztrófa ugyanakkor több céget kedvező helyzetbe hozott, a vezető japán építőipari gépgyártók, köztük a Komatsu és a Hitachi rég látott forgalomnövekedést produkált. A japán autók egyik fő vetélytársának számító dél-koreai Kia is jól járt, a piaci rést kihasználva az első félévben 37 százalékkal növelte adózott eredményét. Hasonlóképpen a thaiföldi Thai Union Frozen Product élelmiszer-ipari cég, amely 42 százalékkal fokozta nyereségét, miután külföldön bizalmatlanul fogadták a Japánból importált halat és egyéb élelmiszereket.