szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Hatalmas ovációval fogadták a képviselők a svájci parlamentben Aung Szan Szú Kji mianmari ellenzéki vezetőt pénteken Bernben. A politikus még pénteken elindul a norvég fővárosba, ahol átveszi az 1991-ben neki ítélt Nobel-békedíjat.

A 67 éves asszonyt ez év áprilisában választották meg országa törvényhozásába azután, hogy két évtizeden keresztül jórészt börtönben vagy házi őrizetben volt. Bernben figyelmesen hallgatta a parlamenti vitát. Később az Amnesty International nemzetközi emberjogi szervezet aktivistái köszöntötték.

Aung Szan Szú Kji negyedszázada járt utoljára Európában. Csütörtök Genfben rosszul lett, később egy berni sajtóértekezleten pedig a táskájába hányt. Úgy vélte, hogy meggyengült állapotáért az utazás okozta fáradtság és az időeltolódás a felelős.

Genfben, a Nemzetközi Munkaügyi Szervezet közgyűlésén sürgette a külföldi kormányokat, hogy ne engedélyezzék cégeiknek a közös vállalkozások megteremtését a mianmari állami olaj- és gázipari vállalattal, amíg az nem változtat üzleti gyakorlatán.

Az ellenzéki vezető sokáig nem akarta elhagyni országát, mert attól tartott, hogy a katonai junta nem engedi vissza. Egy újságíró azt kérdezte tőle, vajon apjának, az ország függetlenségének megteremtéséért, a brit gyarmati uralom alóli felszabadulásért indított mozgalom vezetőjének nyomdokaiba lép-e. Aung Szan Szú Kji így válaszolt: ő nem mondhatja meg, hogy egy ország vezetője lesz-e, vagy sem. Ezt népének kell eldönteni. Egykoron voltak olyan emberek, akik elhatározták, hogy apja vezető lesz. "Ha hiszünk a demokráciában, akkor nem mi döntjük el, ki lesz a vezető, hagyni kell, hogy az emberek hozzák meg ezt a döntést" - hangoztatta.

Az ellenzéki vezető még pénteken a norvég fővárosba érkezik. Útjának következő állomása Nagy-Britanniába lesz, ahol annak idején tanulmányait folytatta, és megismerte azóta elhunyt férjét.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!