Az ismert jogvédőkből, szakemberekből és közéleti személyiségekből álló tanácsadó testület szerint elegendő lett volna, ha felfüggesztett büntetést kapott volna a három fiatal nő.
Az emberi jogi tanács tagjai kifogásolják, hogy a vádlottaknak órákig bilincsbe verve kellett hallgatniuk az ítélet indoklását, és azt sem értik, hogy a punkegyüttes mindhárom tagjára egyforma büntetést szabtak ki, holott ketten közülük kisgyermekes anyák. Hangsúlyozták, hogy meggyőződésük szerint a polgári társadalomnak joga van azt követelni, hogy az orosz bíráskodásban az igazság és a könyörületesség győzedelmeskedjen.
"A vallási intézményekben való viselkedési szabályokat sértő, megdöbbentő cselekmény erkölcsi elítélése mellett ugyanakkor nem szűnnek meg a kérdések a kihirdetett ítélet jogszerűségére, valamint a büntetés igazságosságára és emberiességére vonatkozóan" - állapították meg.
A nyilatkozatot a még Dmitrij Medvegyev államfői tevékenysége idején létrehozott emberi jogi tanács valamennyi tagja aláírta. Azok is, akik a Pussy Riot februári akciójának egyik fő célpontja, a májusban ismét elnöki posztra lépett Vlagyimir Putyin politikája miatt már bejelentették, hogy távoznak a tanácsadói testületből. Elnöke, Mihail Fedotov kedden úgy nyilatkozott, hogy a Pussy Riot tagjai elleni ítélet bírói tévedésként vonul be a történelembe és remélte, hogy azt hamarosan kijavítja a fellebbviteli, moszkvai városi bíróság.
Marija Aljohinát, Nagyezsda Tolokonnyikovát és Jekatyerina Szamucevicset pénteken, nem jogerősen két-két év javító-nevelő táborban letöltendő büntetésre ítélte egy moszkvai, kerületi bíróság "vallási gyűlölet által motivált garázdaság" címén.
A punkegyüttes tagjai február 21-én a moszkvai Megváltó Krisztus Székesegyházban színes maszkot és feltűnő öltözéket viselve, gitárokon játszva "imádkoztak" a Szűzanyához, hogy űzze el Vlagyimir Putyint.