szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A hollandiai Rotterdamban nem lehet büntetlenül kihasználni a gondoskodó államot: azoknak a munkanélkülieknek, akiknek lejárt az álláskeresési járadékuk, heti nyolc óra közmunkát, például utcaseprést kell vállalniuk azért, hogy megkapják a munkanélküli segélyt.

"Megkapod a segítséget a társadalomtól, ha szükséged van rá, de a társadalom cserébe elvárja tőled, hogy csinálj valamit, ha képes vagy rá - mondja Marco Florijn, Rotterdam munkapárti alpolgármestere. - Nem lehet egyszerre feketén dolgozni és fölvenni a segélyt."

A nyolc óra munka egy heti húszórás programkeretbe illeszkedik, amelyben van még 15 hetes munkakeresési képzés is azoknak az álláskeresési járadék utáni munkanélkülieknek, akik kérik a segélyt. Az összeg körülbelül 830 euró havonta egy egyedülálló esetében.

"Ez az elvárt (közmunka)idő túl jelentős a feketén dolgozóknak, így vagy lemondanak a segélyről, vagy keresnek igazi munkát" - mondta Florijn. Az igazolatlan késés vagy távolmaradás a munkából szankciókkal jár: az első időben a segélyt 30 százalékkal csökkentik, de azután teljesen meg is vonhatják.

Miközben a "Werk Loont" (Megéri dolgozni) elnevezésű program elsődleges célja a munkanélküliek ösztönzése arra, hogy mielőbb állást találjanak, ugyanakkor lehetővé tette a munkapárti városvezetésnek a költségek csökkentését is. A 600 ezres Rotterdamban a munkanélküliség mintegy 12 százalékos, ami az országos átlag csaknem kétszerese.

Annak a körülbelül 3100 embernek, aki az év eleje óta részt vett az említett programban, több mint 40 százaléka már nem részesül a juttatásban, mert vagy talált új állást (18 százalék), vagy lemondott a segélyről, vagy pedig megvonták tőle azt.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!