szerző:
Kiss Ádám
Tetszett a cikk?

Az amerikai elnökjelöltek második tévévitáján Obama volt a magabiztosabb és agresszívebb. A szócsata leginkább a munkahelyekről, az adókról és a középosztályról szólt. Barack Obama és Mitt Romney is adócsökkentést és munkahelyteremtést ígért.

Obama steaket evett krumplival, Romney viszont a csirkét választotta, de köretnek ő is krumplit evett – számolt be Twitteren az elnökjelöltek vita előtti utolsó vacsorájáról a Washington Post egyik szerzője. A neten eközben sorban érkeztek a képek a vitának helyet adó elegáns Long Island-i magánegyetem, a Hofstra Egyetem körüli nyüzsgésről. Ezek alapján az elnökjelöltek második csatája inkább tűnt az amerikai elit izgalmas társasági eseményének, mint a világ vezető hatalma első emberének székéről döntő politikai összecsapásnak.

Barack Obama érkezése a mai vitára
AP / Rick Wilking, pool

Márpedig a várakozások nagyok voltak, a kampány állása pedig kellően kiegyenlített ahhoz, hogy sok, vagy akár az egész elnökválasztás sikere múljon az összecsapáson. Az első vitán Obama ugyanis egyértelműen alul maradt, a republikánusok pedig feljöttek az elektori szavazatok versenyében. Igaz, összesítésben a vita kezdete előtti adatok szerint a demokraták vezettek, de nem sokkal. Ez az előny pedig könnyen elúszhat a 12 „csatatérállamon”, melyeknek nem egyértelmű a választói preferenciájuk, és amelyek közül Romney többen is feljött, sőt meg is előzte a korábban vezető Obamát.

A bizonytalan szavazók voltak a kedd esti vita kulcsszereplői is, mivel az első, szemtől szembe vita után itt „városházi” stílusban csaptak össze a felek, vagyis a félkörben, a közönség első soraiban ülő 82 szavazó bombázhatta kérdéseivel az elnökjelölteket. A kérdezők mellett az első sorokban foglaltak helyet az elnökjelölt-feleségek is, Ann Romney és Michelle Obama. A first lady elhozta magával New York állam demokrata kormányzóját, Andrew Cuomót és a magyaros nevű Seth Bodnar veterán zöldsapkás katonát is. A műsorvezető egy másik veterán, Candy Crowley, a CNN újságírója volt, aki egy általános iskolai tanárnőhöz hasonlóan biztatta az első sorban helyet foglaló kisembereket.

Paul Ryan republikánus alelnökjelölt telefonon biztatta Romney-t a vita előtt. A Virginiában kampányoló politikus az ottani kampányeseményen, nem sokkal az összecsapás előtt kijelentette, hogy ezen az estén Obama „megpróbálja tévútra vinni a nemzetet”.

Gáz-ár-e-me-lés

Pályakezdő munkahelyek, adócsökkentés, benzinár-csökkentés, női munkahelyek, bevándorlók, külföldre kiszervezett munkahelyek. Az összesen tizenegy kérdést feltevő választókat jól láthatóan a leginkább zsebre menő témák érdekelték. Ennél jobban már csak a két vitázót érdekelték ezek a témák, mert a más témájú kérdéseket utáni szópárbajokat is ebbe az irányba terelték, egyaránt folyamatosan emlegetve a középosztály terheit, az adócsökkentés kérdését és a munkahelyek számának emelését.

A középosztály megsegítésének folyamatos ígérgetése mellett mindkét fél megígérte az adócsökkentéseket is. Romney többször is kitért a kisvállalkozások támogatásának szükségességére, aminek fontosságát a Bush-érától eltérően ő felismerte. És amihez szerinte elengedhetetlen az Obama egyik legnagyobb haditettének tekintett egészségügyi reform, az „Obamacare”-nek a visszanyesése, mivel az szerinte elviselhetetlen terheket ró a kisvállalkozásokra, akik így nem tudnak új munkahelyeket teremteni.

Mitt Romney és Barack Obama a mai vitán
AP / Charlie Neibergall

Az amerikai választóknak túl nagy meglepetések nem hangzottak el a vita során, ami nem is annyira vita volt, jellegéből adódóan sem, mivel külön-külön kellett válaszolni a kérdésekre. Ebből következően mindkét fél technikája ugyanaz volt. Felsorolni, hogy mit tettek eddig, illetve mit fognak tenni ezek után, majd rögtön elkezdeni arról beszélni, hogy az ellenfél ehhez képest mit nem tett és mit nem fog tenni.

Romney folyamatosan elmúltnégyévezett, Obama pedig előre beharangozott kampánystratégiájának megfelelően a republikánus elnökjelölt tetteinek és kijelentéseinek ellentmondásait sorolta. Felhánytorgatta neki például, hogy most a szénbányászat fejlesztése mellett kampányol, mikor korábban még a szénszennyezés ártalmasságáról beszélt, vagy Kínával szembeni gazdasági bekeményítést ígér, mikor korábban maga fektetett be Kínában dolgoztató amerikai vállalatokba.

Az első nagyobb vita az energiahordozók kérdésében alakult ki. Obama a megújuló energiaforrások mellett kampányolt – a zöldek elnökjelöltje helyett is, akit rendőrök vittek el a helyszínről a vita előtt –, Romney pedig azt ígérte, hogy öt év alatt a hagyományos energiahordozók és az új energiák segítségével a külső energiapiacoktól függetlenné teszi Észak-Amerikát – ami természetesen új munkahelyeket is fog teremteni.

AP / David Goldman

Komolyabb vita alakult ki azon is, hogy ki mit mondott a líbiai támadás után, és Romney vagy Obama felelős-e inkább az amerikai autóipar csődjéért. A viták többségében inkább az „elnök úr nem mond igazat”, „nem, a kormányzó úr nem mond igazat” irányba mentek el. A parázs hangulat ellenére mindkét fél igyekezett kulturáltan viselkedni, Candy Crowley műsorvezető pedig kordában tartani az elnökjelöltek újabb és újabb kampányszólam-rohamait. Crowley tanárnénis fellépéséhez Obama jól igazodott, és azonnal elkezdte a moderátort szólongatni, mihelyst ellenfele átlépett a témán, vagy az időkereten.

Obama összeszedte magát

Ennek ellenére Obama beszélt többet a vitában. Az első órában mindkét fél magabiztosan lőtte el a szlogenbonbonokat és riposztozott az ellenfele vádjaira. A gyűrődést a republikánus jelölt bírta rosszabbul, aki egy óra elteltével elkezdett kizökkenni magabiztosságából, és egyre többször terelni a témát. Eközben Obama az első vitával ellentétben többé-kevésbé végig őrizte a magabiztosságát, és igyekezett uralni a vitát.

AP / David Goldman

Súlyos kijelentések vagy tévedések most sem hangzottak el egyik részről sem. Romney kerülte a számára botrányveszélyes szegénység, abortusz és hasonló témákat. Így valószínűleg Obama magabiztossága volt a döntő az első reakciók számára, akik inkább a jelenlegi elnököt hozták ki győztesnek. A CNN szavazói 49 százalékban Obama nagy, 14 százalékban Obama csekély győzelmére szavaztak. A CNN fókuszcsoportjából 15 fő szerint egyik jelölt sem győzött, 14 szerint Obama, 6 szerint Romney, de a felmérésük szerint Romney jobb pontokat kapott a gazdasági, egészségügyi és adópolitikai kérdésekben. Mark Mardell, a BBC észak-amerikai szakkommentátora szerint „mindkét férfi erős volt, de talán Obamának jobb estéje volt, több támadással, megtette, amit meg kellett tennie – a támogatók érezni fogják, hogy feléledt”.

Romney lendülete folytatódik – mondta a The Guardiannek Ed Gillespie, a republikánus jelölt tanácsadója, aki szerint Romney ma esti gyengébb szereplése nem változtatja meg a dolgok dinamikáját. „Ez sosem a stílusról szólt. Hanem a tartalomról – a munkahelyekről – és az nem változott.”

A demokraták természetesen elégedettek voltak az elnök szereplésével. David Axelrod, Obama kampánytanácsadója szerint Romney sarokba lett szorítva és „kirohant a teremből”. John Kerry demokrata szenátor úgy látta, hogy bár Obama győzött, de lehetett volna még agresszívabb.

Erre Obamának a következő héten, október 22-én lesz lehetősége a floridai Boca Ratonben, ahol a harmadik, utolsó elnöki vitát tartják. Úgy néz ki, hogy szüksége is lesz rá, mivel a kedd esti vita előtt megjelent legfrissebb Gallup-felmérés szerint a biztos szavazók körében Obama népszerűsége 46 százalékra esett, miközben Romney-é 50 százalékra emelkedett.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!