szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Húsznál is több áldozata van a szerda óta tartó izraeli-gázai konfliktusnak. Izrael szárazföldi erő bevetésére készül, a Hamász kellemetlen meglepetésekkel fenyeget. Nem tudni, hogy a környező arab országok hogyan reagálnak, de többen már próbálják békíteni a harcoló feleket. A négy évvel ezelőtti, mostanihoz hasonló gázai háború három hétig tartott.

Tizennyolcra emelkedett a palesztin áldozatok száma – köztük van a BBC egyik stábtagjának gyermeke – és továbbra is három izraeli halottja van a Gázai övezet ellen szerdán megindult izraeli támadásnak és a palesztin ellencsapásoknak. Csütörtökön éjjel a második intenzív tűzharcra került sor. A kölcsönös támadások pénteken is folytatódnak.

A harmadik napja tartó hadműveletben Izrael közlése szerint eddig 466 légi csapást mért az övezetre, a palesztinok pedig 280 rakétát lőttek ki Izrael területére. Közülük 131-et megsemmisített a Vaskupola nevű légvédelmi rendszer. A csütörtöki este azt a történelmi léptékű kellemetlenséget is tartogatta az izraeliek számára, hogy két Gázából kilőtt rakéta távolsági rekordot döntve, hatvan kilométert megtéve, Tel-Avivtól tizenöt kilométerre hullott le. A Hamász azonban a Washington Post szerint azt állítja, ennél még különb meglepetéseket is tartogat.

Péntek reggel a gázai övezetbe látogatott Hiszam Mohamed Kandil egyiptomi miniszterelnök, aki találkozott Iszmail Hanijével, a Gázát uraló Hamász miniszterelnökével, és a támogatásáról biztosította a palesztinokat. Kandil látogatására tűzszünetet ígértek az izraeliek, de a támadások mindkét részről újrakezdődtek.

Robbanás füstje Gáza felett
AFP / Hosam Salem

Izraelben eközben megkezdődött a tartalékosok mozgósítása, és szárazföldi erők összevonása a gázai határra. Ez alapján feltételezhető, hogy Izrael szárazföldi támadást is tervez a sűrűn lakott Gázai övezet ellen. Ilyen hadműveletre utoljára négy éve, 2008-2009 fordulóján került sor. Izrael a mostanihoz hasonlóan akkor is a gázai rakétatámadásokkal indokolta a hadjáratot, mely három hétig tartott.

Minden bizonytalan

A háború eszkalálódása most is reális félelem, amit tovább növelnek a térségben a legutóbbi támadás óta történt változások. Az arab tavasz folyamatai megerősítették az Izrael-ellenes politikai erőket. Ez különösen Egyiptom esetében jelent fenyegetést, mely ebben a konfliktusban egyértelműen a palesztinok és a Hamász oldalára állt.

Izrael azonban jól is járhat a mostani közel-keleti helyzettel – nyilatkozták szakértők a Washington Postnak. Egyiptom ugyanis kiállhat látványosan a palesztinok mellett, de az USA-tól való segélyfüggősége és belső gondjai túlságosan lekötik ahhoz, hogy az egyiptomi-izraeli békeszerződést megszegve beszálljon ebbe a konfliktusba. Hasonló a helyzet a polgárháború által megosztott Szíriával, ami csökkenti az esélyét annak is, hogy a szíriai rezsimmel szövetséges libanoni Hezbollah támadást indítson Izrael ellen.

A Hezbollah vezetője, Hasszan Naszrallah csütörtöki tévéüzenetében ráerősített arra a feltételezésre, hogy Szíria és a Hezbollah nem fog beavatkozni a konfliktusba. Naszrallah sejk a fegyveres harctól való távolmaradásra szólított, és azt üzente az arab országoknak, hogy olajembargóval gyakoroljanak gazdasági nyomást Izraelre.

Próbálják meggyőzni mindkét felet

Eközben több szinten is zajlanak a béketeremtő próbálkozások. A palesztinok és Mohamed Murszi egyiptomi elnök is kérték az ENSZ Biztonsági Tanácsának beavatkozását a konfliktusba. Ban Ki-Mun ENSZ-főtitkár a jövő hét elején fog a térségbe látogatni, hogy a feleket a katonai tevékenység beszüntetésére bírja.

Naszrallah sejk, a Hezbollah vezetője inkább gazdasági eszközökkel szorítaná meg Izraelt
MTI/EPA

Hasonló lépéseket tesz az USA is, akik Egyiptom, Törökország és európai országok segítségével akarnak nyomást gyakorolni a Hamászra, miközben Izraelt is próbálják lebeszélni a katonai tevékenysége kiterjesztésétől. Az egyiptomi elnök az USA-val és Izraellel is kapcsolatokat ápoló Jordániát is kérte a közbeavatkozásra a béke érdekében.

Magyarország nagyon sajnálatosnak tartja a Közel-Keleten kialakult helyzetet, együtt érez az áldozatokkal, és azt szorgalmazza, hogy Izrael és a palesztinok az erőszakot beszüntetve, békés úton rendezzék konfliktusukat - közölte Kaleta Gábor, a Külügyminisztérium sajtófőosztályának vezetője csütörtök este. A magyar külügy szerint a megoldás alapja egy szuverén, önálló és életképes, a szomszédaival békében élő palesztin állam létrejöttével valósulhat meg.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Újabb izraeli légi csapás, összeült az ENSZ BT

Három palesztin vesztette életét egy újabb izraeli légi csapásban csütörtökön - közölték palesztin kórházi források. Az ENSZ BT rendkívüli ülést tartott Egyiptom kérésére, de döntést nem hoztak.

MTI Világ

Ma szárazföldön is megtámadhatja Izrael Gázát

Az izraeli légierő folytatta pénteken a palesztin fegyveresek elleni légi csapásokat a Gázai övezetben. Egyre valószínűbb, hogy Izrael szárazföldi támadást is indít, mert harckocsik, páncélozott járművek és alakulatok gyülekeznek az övezet határánál.

hvg.hu/MTI Világ

Izrael "a pokol kapuit nyitja meg"

Csütörtök délelőtt is folytatódott szórványosan az izraeli és a palesztin területek kölcsönös lövetése. A szerdán megkezdett támadásoknak mindkét oldalon vannak polgári áldozatai.

MTI Világ

Tartalékosokat hívnak be Izraelben

Ehud Barak védelmi miniszter harmincezer tartalékos katona behívásának engedélyezését kéri a kormánytól a Gázai övezetben indított hadműveletének kiterjesztéséhez az izraeli közszolgálati rádió csütörtök esti értesülése szerint.