szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Továbbindult szerdán Bécsből Evo Morales bolíviai elnök repülőgépe a Snowden-üggyel összefüggő félnapos kényszerpihenő után.

A Moszkvából hazafelé tartó dél-amerikai elnök gépe azért kényszerült leszállni Bécsben, mert több európai ország – köztük Portugália, Franciaország és Spanyolország – először nem adták meg az átrepülési engedélyt. 

Noha technikai okokra hivatkoztak, a bolíviai kormány szerint valójában azért tagadták meg gépétől a légtérhasználati engedélyt, mert azt gyanították, hogy a fedélzeten tartózkodik a kémkedéssel vádolt amerikai informatikus, a titkos amerikai adatgyűjtés kiszivárogtatója, Edward Snowden is. Az osztrák hatóságok és Morales is cáfolta, hogy Snowden a gépen lett volna.

Fancia kül- és légügyi tisztviselők a nap folyamán jelezték: nem igaz, hogy Párizs sem engedélyezte az átrepülést, a különgép soha nem állt ilyen tilalom alatt. A nap folyamán az osztrák hatóságok és Morales is cáfolták, hogy Snowden a gépen lett volna.

Az osztrák külügyminisztérium közlése szerint az osztrák vámosok hajnalban átvizsgálták a schwechati reptéren veszteglő gépet, de Snowden nem volt a fedélzeten. A bolíviai elnök kíséretében utazott kabinetjének hat tagja, őket az útlevelük alapján azonosították. Az osztrák minisztérium hangsúlyozta, hogy Morales beleegyezett gépének átvizsgálásába.

Morales újságíróknak azt mondta, hogy a spanyol hatóságok is át akarták kutatni a gépét, ő azonban ezt megtagadta, ahogy a bécsi spanyol nagykövetnek azt a kérését is, hogy "igyon meg vele egy kávét" az elnöki gépen. Evo Morales szavai szerint gépe hazafelé leszáll a Spanyolországhoz tartozó Kanári-szigeteken üzemanyagot tankolni.

A bolíviai elnök élesen bírálta az Egyesült Államokat és az érintett nyugati országokat, és közölte, az ENSZ-hez fordul a gép feltartóztatása miatt. Úgy fogalmazott: az eset amerikai provokáció volt, és kísérlet arra, hogy megfélemlítsék Bolíviát és más latin-amerikai országokat, illetve mindazokat az országokat, amelyek "nem akarják alávetni magukat az Egyesült Államoknak". Az Egyesült Államoknak mindenhol a világban vannak hírszerzői, könnyedén meggyőződhettek volna róla, hogy Snowden nincs a gépen – hangoztatta.

Az Amerikai Államok Szervezete (AÁSZ) ugyancsak éles szavakkal követelt magyarázatot Morales gépének ügyében az érintett nyugat-európai országoktól. "Semmi sem igazolhatja, hogy egy ország legmagasabb hivatalának betöltőjével ilyen tiszteletlenül bánjanak" – jelentette ki Washingtonban a szervezet főtitkára, José Muguel Insulza, aki szerint az eset az elnök "életét veszélyeztette".

Snowden keddi sajtóhírek szerint még a moszkvai Seremetyjevo nemzetközi repülőtér tranzitvárójában tartózkodott. Korábban Oroszországban akart maradni, erről a tervéről azonban letett, miután Moszkva azt a feltételt szabta befogadásához, hogy mondjon le minden olyan tevékenységről, amellyel kárt okozna az Egyesült Államoknak.

Morales, aki a földgázexportáló országok találkozóján vett részt az orosz fővárosban, még Moszkvában azt mondta: Bolívia megfontolná Snowden esetleges menedékkérelmét.

Ausztria is aközé a több mint húsz ország közé tartozik, amelyekhez a Wikileaks portál szerint Snowden menedékjogért folyamodott. Több más országhoz hasonlóan azonban Bécs azt közölte, hogy az oroszországi nagykövetségén beadott menedékkérelem formai okokból nem érvényes, mert menekültjogállást csak már az ország területén tartózkodók igényelhetnek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!