Porosenko csütörtökön a Kijevben tárgyaló Johannes Hahn EU-biztosnak felvetette: az lenne a legjobb, ha uniós misszió gondoskodna a fegyvernyugvásról, és nem az EBESZ, amelyben - lévén az összeurópai szervezet - ott van Oroszország is. "Oroszország mint agresszor ebben nem vehet részt" - szögezte le Porosenko.
Az ukrán államfő által már szerdán is hangoztatott álláspontot Moszkva azonnal a minszki megállapodásokkal ellentétben állónak minősítette. Nyugati szakértők felhívják a figyelmet arra: nem várható, hogy az ENSZ Biztonsági Tanácsában vétójoggal rendelkező Oroszország megszavazza a világszervezeti felhatalmazást egy EU-misszió kiküldéséhez.
Catherine Ray, az unió külügyi szolgálatának a szóvivője csütörtökön Brüsszelben felhívta a figyelmet arra: már a térségben tartózkodik az EBESZ, azzal a feladattal, hogy figyelemmel kísérje a helyzet alakulását. A minszki megállapodás - tette hozzá - nem rendelkezik uniós rendőri misszió kiküldéséről. Ray szerint most arra kell összpontosítani, hogy a szemben álló felek a megállapodásoknak megfelelően kivonják az előírt övezetből a nehézfegyverzetet.
A kelet-ukrajnai orosz szeparatisták - a kiemelt jelentőségű Debalceve város elfoglalása után - saját állításuk szerint már meg is kezdték a nehézfegyverek visszavonását. Az EBESZ-megfigyelők azonban ezt nem tudták megerősíteni.