szerző:
MTI/hvg.hu
Tetszett a cikk?

Sokan félreértelmezték Jean-Claude Juncker múlt heti szavait a szívből jövő szolidaritásról. Az Európai Bizottság szóvivője szerint "a közösségi jog nem fakultatív", a menedékkérők és az hozzájuk kapcsolódó eljárások szétosztása folyamatban van, csak nem olyan gyorsan megy, mint szeretnék.

Az Európai Bizottság nem áll el a kötelező uniós kvótarendszerre vonatkozó tervektől annak ellenére, hogy egyesek így értelmezték a brüsszeli testületet vezető Jean-Claude Juncker múlt heti kijelentését, miszerint a szolidaritásnak szívből kell jönnie, nem lehet kierőszakolni - jelentette ki Margaritisz Szkínász bizottsági szóvivő hétfőn Brüsszelben.

Szkínász szerint Juncker szavainak "nincsen köze a közösségi jog alkalmazásához, ami nem fakultatív". A menedékkérők uniós tagállamok közötti áthelyezése folyamatban van, igaz, nem a tervezett ütemben halad - tette hozzá.

Az Európai Bizottság elnöke röviden a migrációs válság kezeléséről is beszélt a múlt heti évértékelő beszédében. "Meggyőződésem, hogy sokkal több szolidaritásra van szükségünk. De azt is tudom, hogy ezt önként kell nyújtani, szívből kell jönnie, erőltetni nem lehet" - mondta.

Szkínász a visegrádi csoporthoz tartozó négy ország - Magyarország, Lengyelország, Csehország és Szlovákia - "rugalmas szolidaritásra" vonatkozó javaslatára reagálva elmondta: "Az Európai Bizottság feladata a nézeteltérések áthidalása, nem pedig a szakadékok elmélyítése a 27-ek közt, amelyekbe beletartoznak a négyek is". A visegrádi csoport államai a migrációs válság kezelésével kapcsolatban azt szorgalmazzák, hogy az EU a menekültbefogadási képesség megítélésében vegye figyelembe az uniós tagországok gazdasági fejlettségét is. 

Szkínász rámutatott, hogy a bizottság átfogó szemlélettel rendelkezik a menekültválság kezelésére. "Eredményeket szeretnénk látni" - tette hozzá.

Kvóta így és kvóta úgy

Szkínászt arról a 120+40 ezres keretről kérdezték, amelyről tavaly - Magyarország és néhány más ország ellenszavazatával - döntött az unió. Ez rendelkezik arról, hogy Magyarországnak 1294 ember menedékjogi kérelmét kellene elbírálnia. Ezt a döntést támadta meg Magyarország Szlovákiával közösen az Európai Unió Bíróságán.

Az idén májusban előterjesztett terv - amely az előbbiben szereplő 160 ezer emberen felül érkező menedékkérők elosztásáról rendelkezik, és pénzt fizettetne ki azokkal, akik nem akarnak közülük menekülteket befogadni - lehet az, amellyel kapcsolatban Jean-Claude Juncker arra utalt, hogy az unió elállhat tőle.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!