Diplomáciai botrány lett a Samsung olimpiai telefonjaiból

Az irániak kiakadtak, hogy ők nem kaptak a pjongcsangi olimpiai kiadásból.

  • hvg.hu hvg.hu
Diplomáciai botrány lett a Samsung olimpiai telefonjaiból

Diplomáciai botrány kerekedett abból, hogy az iráni delegáció nem kapott a pjongcsangi téli olimpiára készült Samsung Galaxy Note 8-asokból – írja a BBC. Az olimpiai kiadásból csak Észak-Korea és Irán delegáltjai nem kaptak.

Dél-Korea teheráni nagykövetét berendelték az iráni külügyminisztériumba az ügy miatt, az iráni főügyész pedig még a Samsung főnökét is Iránba hívatta. A közösségi médiában irániak a Samsung bojkottjára szólítottak fel, ha már a cég így diszkriminálta az országot.

A dolog úgy derült ki, hogy két nappal a pénteki hivatalos megnyitó előtt az iráni csapat is jelentkezett a Samsung standjánál a speciális telefonokért, de elküldték őket, mondván az ENSZ-szankciók tiltják a luxuscikkek iráni forgalmazását. Iránban ez aztán óriási felháborodást keltett, a külügyminisztérium szóvivője szerint pedig az intézkedés ellentétes az olimpiai szellemmel is.

Irán a Közel-Keleten az okostelefonok egyik legnagyobb piaca, az androidos telefonok 51 százaléka pedig Samsung márkájú, a bojkott ezért komolyan be is tehetett volna a cégnek. A rivális LG is hamar rárepült a történetre, bejelentve, hogy ha a Samsung nem is, az LG minden iráni sportolónak egy magas kategóriájú okostelefont és egy televíziót is ajándékoz.

Az továbbra sem világos, hogy pontosan mi történt, de a Samsung csak annyit közölt, ők több mint négyezer darabot adtak át a különleges telefonokból a Nemzetközi Olimpiai Bizottságnak (NOB), innentől kezdve ők döntöttek arról, hogy hogyan osztják szét azokat. A NOB végül közölte, kapnak az irániak is a telefonokból, és az észak-koreaiakkal ellentétben haza is vihetik a termékeket.

Minden idők legnagyobb ellenzéki erődemonstrációjára készül Magyar Péter, de kockázatos vállalás a Tisza-előválasztás

Minden idők legnagyobb ellenzéki erődemonstrációjára készül Magyar Péter, de kockázatos vállalás a Tisza-előválasztás

Jó eséllyel simán lekörözi majd a Tisza Párt ősszel startoló előválasztása nemcsak a hasonló, 2021-es ellenzéki akció 663 ezres adatát, de még a Nemzet Hangja szavazás 1,1 millió résztvevővel beállított saját rekordját is. A megvalósítás logisztikai rémálom lesz komoly buktatókkal, ráadásul a siker mellett politikai veszélyekkel is járhat.