szerző:
hvg.hu/MTI
Tetszett a cikk?

Idén minden eddiginél korábban érkezünk el a túlfogyasztás napjához.

A Global Footprint Network nevű nemzetközi kutatószervezet évről évre összehasonlítja a természeti erőforrások megújulóképességét az emberek forrásigényével. A nemzetközi túlfogyasztás napja minden évben az a nap, amikor a két érték találkozik – vagyis amikor a fogyasztás eléri azt a mennyiséget, aminek egy évre kellett volna elegendőnek lennie ahhoz, hogy a bolygó a jelenlegi állapotában fennmaradhasson.

A túlfogyasztás napja idén már augusztus elsején elérkezik – egy nappal korábban, mint tavaly. Ez azt jelenti, hogy 2018-ban az emberiség 212 nap alatt használta el az éves mennyiséget. A túlfogyasztás az 1970-es években kezdődött, amikor a népesség és a szükségletek növekedése nyomán a fogyasztás átlépte a fenntarthatósági szintet. Azóta minden évben egyre korábban jön el a nap, amikor átlépjük a fenntarthatósági szempontból ideális határt.

Az elmúlt évtizedekben a gazdasági fejlődés lassulása - amely az energiaszükségletek csökkenésével jár -, pozitív irányba mozdította el az ökológiai mutatót. A 2007-2008-as pénzügyi válság pedig öt nappal tolta ki a túlfogyasztás napját. Az 1980-as és 1990-es évek gazdasági visszaesései ugyancsak enyhítettek a bolygóra nehezedő nyomáson, akárcsak az 1973-as olajválság.

A szervezet szerint a legnagyobb problémát az egyre angyobb mértékű élelmiszer-gyártás, a túlzott ásványianyag-kitermelés, erdőirtás és fosszilistüzelőanyag-égetés jelentős mértékben hozzájárul a túlfogyasztáshoz, hosszú távon pedig még nagyobb gondokat okoz - a szakértők szerint a talajerózió, a vízhiány és az éghajlati változások egyre szembetűnőbbek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Hirdetés

Bioüzemanyagokkal a klímaváltozás ellen

Amikor a világ vezető hatalmai kereskedelmi háború küszöbén állnak felértékelődik a stabil piacok fontossága. Ösztönözni kell, ha egy ágazat klímabarát módon tud növekedést elérni, úgy, hogy közben a mezőgazdasági termelők számára hosszú távra stabilizálja az árakat és a keresletet. Ezt az összefüggést, a bioüzemanyagok esetében az EU-n kívül már több ország felismerte. Arról, hogy valójában 2020 után mi várható a bioetanolra Európában, és mennyire nyitott a világ a bioüzemanyagokra, erről beszélgettünk Reng Zoltánnal, a bioetanol gyártásáról is ismert Hungrana Kft. vezérigazgatójával.