szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A KN95-ös arcvédők a kanadai kormány szerint nem alkalmasak arra, hogy a vírussal küzdő egészségügyi dolgozók viseljék.

Egymillió arcmaszkot vásárolt Kanada Kínától a koronavírus-járvány miatt, ám a felszerelés kanadai illetékesek szerint nem alkalmas a kórokozó elleni védekezésre – írta a New York Post.

A KN95 típusú maszkokat a kanadai hatóságok az érkezésük után szigorú vizsgálatnak vetették alá. Ekkor derült ki, hogy az arcvédők nem felelnek meg bizonyos járványügyi előírásoknak, így biztosan nem osztják ki az orvosoknak, ápolóknak.

Global News később arról írt, hogy Kína díjmentesen cseréli a problémás arcvédőket. A lap arról is beszámolt, a maszkok közt olyanokat is talált a kanadai kormány, amelyek eleve fertőzöttek voltak.

A kanadai kormány nem először jár így, Toronto legutóbb 60 ezer maszkot kényszerült visszahívni, mert gyenge minőségük miatt az arcvédők hamar elszakadtak. A Post Millennial szerint ezek a védőeszközök is Kínában készültek.

Európában is számos ország jelezte már, hogy a Kínából rendelt szállítmányok minősége finoman szólva is hagyott maga után kívánnivalót. A hollandok 600 ezer maszkot hívtak vissza, a finnek 2,3 millió maszkot minősítettek használhatatlannak, a spanyolok 50 ezer kínai koronavírustesztet dobtak a kukába, de még a csehek is arra panaszkodtak, hogy a hozzájuk érkezett 300 ezer teszt harmada volt hibás.

A magyar hatóságok eddig nem voltak hajlandóak elárulni, Magyarországon történt-e ilyen, bár Müller Cecília országos tiszti főorvos egyszer utalt rá, tisztában vannak a nemzetközi tapasztalatokkal, ezért folyamatosan ellenőrzik az eszközök minőségét, illetve elmondta, "ezek minősége eltérő".

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Serdült Viktória Világ

Politikai befolyás is érkezhet a repülőtereken landoló kínai maszkokkal

Százezrével érkeznek Európába az egészségügyi védőfelszerelések Kínából, ezzel egy időben mind többen aggódnak, hogy Peking a humanitárius célok mellett gazdasági és politikai haszonszerzésre is használja a segítségnyújtást. Különösen igaz az a közép-európai térségre, ahol Orbán Viktor és más kormányfők is az Európai Unió ellenpéldájaként hozták fel Kínát. Peking tagad, az viszont tény, hogy sok drágán vásárolt koronavírusteszt és maszk minőségével komoly bajok vannak.