Putyin szerint a fehéroroszok tiltakozása az ország belügye

Oroszországban tartalékegységet hoztak létre a rendvédelmi erők tagjaiból Fehéroroszország megsegítésére – jelentette be Vlagyimir Putyin orosz elnök. Az interjúban közölte, milyen feltételekkel mennének be az orosz erők a szomszédos országba, s beszámolt arról is, hogyan áll az orosz koronavírus-vakcinák fejlesztése. Nem említette meg ugyanakkor azt, hogy az ellenzék legismertebb vezetőjét, Alekszej Navalnijt egy héttel ezelőtt méreggel akarták megölni.

Putyin szerint a fehéroroszok tiltakozása az ország belügye

Forrongó Belarusz

Százezrek követelik Európa utolsó diktátorának távozását és új elnökválasztások kiírását azt követően, hogy Aljakszandr Lukasenka a gyanú szerint elcsalt választáson győzött. A belarusz ellenzék a rendszerváltáskor sem tapasztalt tömegeket vitt az utcára. A békés demonstrációkat rendre karhatalmi erővel verték szét, a rohamrendőrök több ezer aktivistát letartóztattak. Kövesse velünk a legújabb fejleményeket!

„Aljakszandr Lukasenka fehérorosz államfő kérésére Oroszországban tartalékot hoztak létre a rendvédelmi erők tagjaiból, de az orosz erők addig nem cselekednek, amíg nem szabadulnak el a szélsőséges csoportok Fehéroroszországban és nem válik kezelhetetlenné a helyzet” – jelentette be Vlagyimir Putyin orosz államfő a Rosszija 1 állami televízióban sugárzott interjújában. Putyin hozzátette: egyelőre nincs szükség az orosz fegyveres erők fehéroroszországi bevetésére. „Remélem nem is lesz, ebben Moszkva és Minszk teljes mértékben egyetért” – magyarázta az orosz államfő.

A bejelentés előzménye, hogy az augusztus 9-ei fehéroroszországi elnökválasztáson történt csalások miatti tiltakozások erőteljessé válása után Lukasenka kétszer is beszélt telefonon Putyinnal, aki akkor megígérte, ha szomszédját külföldi fenyegetés éri, Moszkva segítséget nyújt a két, laza föderációban lévő állam korábbi védelmi szerződései alapján. Lukasenka igyekszik azt a látszatot kelteni, mintha a tüntetéssorozatot a nyugati államok szítanák, s ezzel a politikus szerint előkészítik a Fehéroroszország elleni NATO-támadást. A NATO cáfolta, hogy támadásra készülne, s csapatokat vonna össze a határ közelében.

„Sokkal visszafogottabban és semlegesebben reagálunk a fehéroroszországi válságra, mint a nyugati államok, vagy akár az USA. Valamennyi oldalt vizsgáljuk, de úgy vélem, ez elsősorban a fehérorosz nép belügye. Persze nem mindegy, hogy mi történik a kulturális és nyelvi értelemben a hozzánk legközelebb lévő államban. Abból indulunk ki, minden oldalnak megvan a józan esze, hogy vér nélkül jöjjünk ki a válságból” – mondta Putyin.

Szerinte a fehérorosz rendfenntartó erők elég visszafogottan viselkednek, különösen ahhoz képest, ami más országokban történik. Van, ahol a fegyvertelen embert hátba lövik a rendőrök. Ezt valahogy nem ítélik el a világban, micsoda kettős mérce ez” – magyarázta az USA-beli zavargásokra utalva. „Viszont megengedhetetlen, hogy olyan, az alkotmányban nem szereplő testületek jöjjenek létre, amelyek meg akarják szerezni a hatalmat” – célzott a fehérorosz ellenzék által megszervezett koordinációs tanácsra.

Putyin beszélt a koronavírus-vakcináról is, hangsúlyozta, a Szputnyik V oltást állatokon és embereken is tesztelték, arról kiderült, hogy hatásos és veszélytelen. „A lányomon is működött, ott is megjelent a védettség. „Két oltás kell a védettséghez, az első után két napig a lányomnak magas láza volt, a második után pedig valamennyivel kisebb hőemelkedése. Most viszont már jól érzi magát, minden rendben van vele” – mesélte. Arról is beszámolt, hogy miközben készülnek a vakcina tömeges gyártására, szeptemberben készül el a második orosz koronavírus-vakcina. Ezt a szibériai Vektor laboratóriumban fejlesztik.

Az állami alkalmazottakon spórol a kormány, nehogy mások érezzék a megszorítást

Az állami alkalmazottakon spórol a kormány, nehogy mások érezzék a megszorítást

Muszáj költségvetési szigort felmutatnia a kormánynak, de ennyi idővel a választás előtt ezt úgy kell megcsinálnia, hogy ne az átlagember szenvedje meg igazán. Az eredmény: az állami cégeknek kell spórolniuk a dolgozóikon. Az állam nem omlik össze, a költségvetés viszont bajban van, úgy is, hogy már a sokadik hasonló lépést tették meg.