Csak másfél évig tervez az új szerb kormánnyal Vucic, aztán új választásokat akar

Bár simán megnyerte a nyári választást Szerbia elnöke, ő felajánlotta az együttműködést a többi parlamentbe jutott pártnak. Ebből már most sem kér mindenki.

  • MTI MTI
Csak másfél évig tervez az új szerb kormánnyal Vucic, aztán új választásokat akar

Az új szerb kormány megbízatása rövidebb lesz a vártnál, már most biztos, hogy nem fogja kitölteni a mandátumát – jelentette ki a június 21-i választásokat megnyerő Szerb Haladó Pártot (SNS) vezető Aleksandar Vucic államfő kedd este.

Hozzátette: a köztársasági elnöki választásokkal egy időben előrehozott parlamenti választást is fognak tartani, legkésőbb 2022. április 3-án.

Bár Vucic pártja a képviselői mandátumok háromnegyedét megszerezte, és nem lenne szüksége koalíciós partnerekre, mégis együtt kíván kormányozni más pártokkal is, így a következő másfél évben az SNS az összes parlamentbe bejutott párttal partnerségre lép, a kisebbségi pártok államtitkári szinten vesznek részt a kormányzásban. A kormányalakítási konzultációk során az albán kisebbség és az egyik bosnyák párt közölte, inkább ellenzékbe vonul, és nem kíván együtt kormányozni az SNS-szel.

A helyzetet tovább bonyolítja, hogy a nyári választáson több ellenzéki párt egyáltalán nem indult, ezzel jelezve, szerintük igazságtalan a választási rendszer.

Az új kormány fő feladata a lakosság egészségének megőrzése és az egészségügy helyzetének javítása, a Koszovóval fenntartott kapcsolat rendezése, a szervezett bűnözés elleni harc, valamint a reformok felgyorsítása és a gazdaság talpra állítása lesz – hangoztatta Vucic.

A választást az SNS elsöprő többséggel nyerte meg, a pártnak így 188 képviselője van a 250 fős belgrádi törvényhozásban. Ez 21-gyel több, mint amennyi a kétharmados többséghez szükséges. A második helyen a balközép Szerbiai Szocialista Párt (SPS) végzett 32 mandátummal. A parlamentbe rajtuk kívül egyetlen szerb szereplő jutott be: Aleksandar Sapic olimpiai ezüst- és bronzérmes vízilabdázó Győzelem Szerbiának elnevezésű listája 11 mandátumot szerezve.

A képviselőházban emellett négy nemzeti kisebbségi lista is helyet kapott. Az albán kisebbségnek 3, két bosnyák kisebbségi pártnak pedig 3, illetve 4 politikusa ülhet be a parlamenti padsorokba. A legnagyobb délvidéki magyar párt, a Vajdasági Magyar Szövetség (VMSZ) az eddigi négy helyett kilenc képviselővel rendelkezik.