szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A francia elnök arról is beszélt, hogy az uniónál egy szélesebb politikai közösséget kellene felépíteni, amibe az EU-val határos demokráciák is szerepet kapnának.

Háború Ukrajnában
„Különleges katonai műveletnek” nevezett nyílt háborút indított Vlagyimir Putyin Ukrajna ellen. A harcok 2022 február óta tartanak, a Nyugat fegyverszállításokkal és gazdasági szankciókkal nehezíti az oroszok előrenyomulását. Cikksorozatunkban minden fejleményről beszámolunk.
Friss cikkek a témában

Emmanuel Macron francia elnök szerint valószínűleg „több évtizedbe” telik majd, mire Ukrajnát megerősítik az Európai Unió tagjaként – írja a BBC. Macron azonban hozzátette, hogy Ukrajna küzdelme és bátorsága miatt „már most is tagja” az európai családnak.

A France24 tudósítása szerint Macron arról is beszélt, hogy az uniónál egy szélesebb politikai közösséget kellene felépíteni, amibe az EU-val határos demokráciák is szerepet kapnának. „Még ha holnap meg is adnánk nekik a tagjelölti státuszt” – mondta Ukrajnáról – „mindannyian nagyon jól tudjuk, hogy a csatlakozásuk engedélyezésének folyamata több évig, sőt valójában több évtizedig tartana.”

Megjegyezte azonban, hogy Ukrajnának és más EU-tagjelölt országoknak, mint Moldova és Grúzia, sürgősen helyet kell biztosítani Európa szívében, és egy európai politikai közösség létrehozására szólított fel.

Oroszország februárban megtámadta Ukrajnát, részben azért, hogy meghiúsítsa Kijevnek az EU és a NATO felé vezető integrációs hajlandóságát, és Grúzia, valamint Moldova egyes részeit is ezért tartják Moszkva csapatai megszállva.

Közvetlenül Macron felszólalása előtt Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke azt tweetelte, hogy az uniós végrehajtó testület júniusban véleményt nyilvánít Ukrajna tagsági kérelméről.

Macron azonban beszédében, amelyben támogatta az EU föderális integrációjának további erősítését célzó szerződésmódosításra irányuló kezdeményezéseket, kijelentette, hogy a közösség „integrációs szintjét és ambícióit tekintve” nem lehet Európa egyetlen szervező ereje.

Ahelyett, hogy a szigorú normákat csökkentené az országok gyorsabb csatlakozása érdekében, Macron egy olyan párhuzamos szervezet létrehozását javasolta, amely az unióhoz csatlakozni kívánó országokat, vagy – nyilvánvalóan Nagy-Britanniára utalva – az unióból kilépett országokat tartalmazná.

Az orosz-ukrán háború eseményeiről tudósító hírfolyamunkat alább találja:

Globális élelmiszerhiányra figyelmeztet az ukrán agrárminiszter, óvóhelyre menekítették az Európai Tanács elnökét Odesszában - percről percre az ukrajnai háborúról

A világ összes élelmiszerére hatással lesz a gabonahiány – figyelmeztetett az ukrán agrárminiszter. Az Európai Tanács Odesszában tárgyaló elnökét egy rakétatámadás elől óvóhelyre kellett menekíteni. A május 9-i, győzelem napi beszédében az orosz elnök nem mondott újat, de megfenyegette Amerikát. Az EU főképviselője szerint az elkobzott orosz vagyonból kell újjáépíteni a háború után Ukrajnát – kövesse a hvg.hu-n az ukrajnai háború híreit.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!