szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Rafael Grossi, a NAÜ vezetője rendkívül aggasztónak találja a helyzetet.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

„Mindinkább kiszámíthatatlanná és potenciálisan veszélyessé” válik a helyzet a zaporizzsjai atomerőműnél – jelentette ki a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség (NAÜ) vezetője azt követően, hogy a szervezet értesülése szerint az orosz megszálló erők megkezdték a civil lakosság evakuálását a közeli településről, Enerhodarból. A városban él az erőmű személyzetének többsége.

Rafael Grossi hozzátette: rendkívüli módon aggasztják az erőművet fenyegető, nagyon is valós nukleáris és biztonsági kockázatok.

A közlemény szerint az atomerőművet működtető szakemberek a helyszínen maradnak, ám számukra és a családjuk számára egyre feszültebbé, stresszesebbé és kihívásokkal telivé válnak a körülmények.

„Muszáj cselekednünk, hogy elejét vegyük egy súlyos nukleáris baleset veszélyének” – közölte Grossi.

A The Guardian azt írja Ivan Fedorovnak, Melitopol polgármesterének a közlésére hivatkozva, hogy az evakuációról szóló parancs „őrült pánikot és nem kevésbé őrült sorok kialakulását” okozta az oroszok által annektált Krím ellenőrzőpontjánál. A városvezető szerint 20-30 percenként érkeznek a lakosokat szállító buszok, a benzinkutak pedig kifogytak az üzemanyagból.

A lakók kiköltöztetése azért kezdődhetett meg, mert egyre valószínűbb, hogy hamarosan megindul a régóta várt ukrán ellentámadás. Moszkva arra hivatkozva rendelte el az evakuálást, hogy az ukránok – és nyugati szövetségeseik – egyre gakrabban indítanak nagy hatótávolságú támadásokat és szabotázsakciókat, például a Kreml ellen.

Jurij Csernicsuk, a zaporizzsjai atomerőmű vezetőke szerint a létesítményt üzemeltető szakemberek mindent megtesznek azért, hogy garantálják a biztonságot.

(BBC, The Guardian)

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Kovács Gábor hvg360

Hogy lehet egy bankot háborúban működtetni? – interjú az ukrajnai OTP vezérével

Az ukrán gazdaság nem állt át a készpénzhasználatra, mivel a kártyás fizetés biztonságosabb, a bankfiókok pedig túlbiztosítottan működnek. A banki dolgozók bejárnak a munkahelyükre – jobb, mint egyedül lenni otthon. A hétköznapokról beszélgettünk Volodimir Mudrijjal, az ukrajnai OTP vezérigazgatójával.