Komolyan megrongálódhatott egy orosz hadihajó a novorosszijszki ukrán dróntámadásban

Az orosz védelmi minisztérium erről nem tett jelentést, de a Reutersnek két forrás is ezt állítja. Pénteki háborús hírösszefoglaló.

  • hvg.hu/MTI hvg.hu/MTI
Komolyan megrongálódhatott egy orosz hadihajó a novorosszijszki ukrán dróntámadásban

Háború Ukrajnában

Több mint három éve tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.

„Komolyan megsérült" egy orosz hadihajó a novorosszijszki haditengerészeti központ ellen intézett péntek hajnali ukrán támadásban.

Ukrajna két tengeri drónnal támadta meg a bázist Oroszország egyik fontos fekete-tengeri kikötőjében. Az orosz védelmi minisztérium reggeli közlése szerint a legénység nélküli csónakokat a bázis hadihajói megsemmisítették, de arról, hogy az ukrán támadásban orosz hadihajók rongálódtak volna meg, a minisztérium nem tett jelentést.

Ukrán hírszerzési forrás a Reutersszel ugyanakkor közölte, hogy az Olenegorszkij Gornyak nevű orosz hadihajó olyan súlyosan megrongálódott, hogy utána nem is lehetett bevetni. A forrás közlése szerint a drónos támadás az ukrán haditengerészet és az Ukrán Biztonsági Szolgálat (SZBU) közös akciója volt.

A hírügynökséggel emellett egy másik, a novorosszijszki kikötő műveleteire rálátó forrása azt közölte, hogy egy nagy orosz hadihajót a partra kellett vontatni, mert olyan komolyan megrongálódott, hogy saját erőből nem tudott már megmozdulni. Ez a forrás nem nevezte meg a hajót, de azt mondta, az olaj és a gabona kereskedelmi hajókra rakodása jelenleg is zajlik a kikötőben, mely néhány órával a támadás után visszatért a normális ügymenethez.

A Reuters egyelőre független forrásból nem tudta megerősíteni a hadihajót érintő értesüléseit. A közösségi médiában a támadás után több videó is megjelent, ezek közül volt, amin egy erősen az oldala felé dőlő hajó látszott, ami arra utal, hogy a hajó léket kapott. De ezen videók eredete nem hitelesített.

Állítólag ezen az oldalára dőlő Olenegorszkij Gornyak látható:

Ez pedig az állítólag a hajóba csapódott ukrán tengeri drónról sugárzott videóként kering a közösségi médiában:

Kulcsfontosságú kikötő

A novorosszijszki kikötő az egyik legfontosabb kereskedelmi bázis a Fekete-tengeren. Oroszország olajat, olajtermékeket és gabonát exportál innen. A Kaszpi-tengeri Csővezeték-konzorcium (KPK) tengeri terminált üzemeltet itt, ezt az 1511 kilométer hosszú KPK kőolajvezeték köti össze a nyugat-kazahsztáni olajmezőkkel és a Kaszpi-tenger talapzatán lévő orosz mezővel.

A rendszer a kazah olaj fő exportútvonala, ezen szállítják az ország vezetékes kivitelének több mint 80 százalékát. A vezeték 2022-ben 58,7 millió tonna olajat szállított és exportált, 3,3 százalékkal kevesebbet, mint 2021-ben. Átlagosan napi 1,8 millió hordó orosz és kazah olajat hajóztatnak ki innen – a globális olajellátás mintegy 2 százalékát.

A brit katonai hírszerzés tavaly szeptemberben jelentette, hogy Moszkva több haditengeralattjárót is átvezényelt a szevasztopoli kikötőből a novorosszijszkiba, valószínűleg azért, mert megnövekedett a nagy hatótávolságú ukrán csapásmérések valószínűsége.

Sokasodó támadások mindkét oldalon

A fekete-tengeri feszültség néhány hete fokozódik, miután Oroszország kilépett az Ukrajnával közös egyezményéből, mely biztonságos tengeri folyosót biztosított az ukrán hajóknak, hogy folytathassák a gabonakereskedelmet. Azóta rendszeresek az ukrán kikötőket és gabonasilókat érő orosz csapások a Fekete-tengeren és környékén.

A brit védelmi minisztérium péntek reggeli rövid összefoglalójában a Twitteren megjegyezte, hogy az elmúlt két hétben Oroszország több hullámban, iráni gyártmányú öngyilkos drónokkal támadta Ukrajna dunai kikötőit, mindezt valószínűség szerint azért, hogy kikényszerítse a nemzetközi vízi kereskedelem leállítását ezekben a kikötőkben. Öngyilkos drónok csapódtak be mindössze 200 méterre az ukrán–román határtól is – Románia NATO-tagállam, így ennek a tétje óriási.

A brit védelmi minisztérium valószínűsíti, hogy az oroszok azért öngyilkos drónokkal támadják a területet, mert így kisebb az esélye annak, hogy a NATO eszkalál, míg ha a támadásokat ballisztikus rakétákkal követnék el, ez jóval nagyobb lenne. Úgy látják, Oroszország valószínűleg elfogadhatónak tartja a drónok pontosságát, azok robbanófeje pedig kisebb, mint a rakétáké.

Oroszország mindeközben arról jelentett, hogy megsokasodtak a hadihajóik ellen megkísérelt ukrán tengeri drónos támadások a Fekete-tengeren. Az orosz védelmi minisztérium szerint továbbá a légvédelem az éjszaka folyamán tíz ukrán drónt lelőtt, és további négyet földre kényszerített a Krímben, ahol szintén orosz haditengerészeti bázist támadtak, Feodoszija kikötővárosában. Natalja Humeniuk, az ukrán hadsereg déli parancsnokságának szóvivője egy rádióinterjúban nemrég arról beszélt, hogy Oroszország fekete-tengeri flottája "nagy olajtárolót" üzemeltet a feodoszijai kikötőben, így "a továbbiakban is számítanunk kell ottani robbanásokra".

Ilyen egyszerűen lopták el egy nő több száz millió forintot érő budai telkét

Ilyen egyszerűen lopták el egy nő több száz millió forintot érő budai telkét

Nyolc nap leforgása alatt elajándékoztak, majd eladtak egy jelenleg 300-400 millió forintot érő telket Budapest XII. kerületében – mindezt úgy, hogy a tulajdonos erről semmit sem tudott. Azóta egy konténer is megjelent a területen, a csalás áldozata pedig nem tehetne semmit egy esetleges építkezés ellen sem, mert jogilag már nem az övé a telek. A HVG információi szerint egyre több a hasonló ügy.