szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Miközben a Nyugat a kapcsolatok normalizására törekszik Szíria korábban terroristának tartott új uraival, addig Oroszországnak kommunikációban ajtót mutatott az új rezsim. Sok a kivonulást valószínűsítő kép és felvétel, de még bármi változhat az alku során.

Az ideiglenes szír kormány szerint az orosz erőknek nincs helye az országban – szemlézi az Euronews a Bassár el-Aszad bukása és menekülése utáni új politikai erők szóvivőjét. A hatalomváltás egyik legfontosabb kérdése, hogy mi fog történni a szíriai orosz katonai támaszpontokkal és jelenléttel.

Oroszország két katonai támaszpontot üzemeltet Szíriában: A Latakia kikötőváros közelében lévő Khmeimim légitámaszpontot és a Földközi-tenger partján lévő Tartusz haditengerészeti bázist. Ezek a Kreml stratégiailag legfontosabb külföldi katonai bázisai, mely összeköti Oroszországot az afrikai érdekeltségével. A Tartus különösen fontos, mivel Oroszország számára az egyetlen közvetlen hozzáférést biztosítja a Földközi-tengerhez. A most megjelenő műholdképek azt mutatják, hogy valóban csökken az orosz jelenlét a két bázison. Az ISW által közzétett műholdképek itt tekinthetőek meg.

Mike Eckel on X (formerly Twitter): “NEW satellite imagery over past 48 hours of Russia’s bases in Syria, where a sizeable withdrawal of weaponry/hardware is ongoing. Image 1: a Il-76 cargo jet is parked at Hmeimim air base alongside various vehicles. Image 2: more Il-76s at Hmeimim. (both taken Dec. 15) 📸@Maxar. pic.twitter.com/8EHpFdjHgF / X”

NEW satellite imagery over past 48 hours of Russia’s bases in Syria, where a sizeable withdrawal of weaponry/hardware is ongoing. Image 1: a Il-76 cargo jet is parked at Hmeimim air base alongside various vehicles. Image 2: more Il-76s at Hmeimim. (both taken Dec. 15) 📸@Maxar. pic.twitter.com/8EHpFdjHgF

Most orosz katonai járművekből álló konvojt láttak a tengerparti Latakia városából dél felé, Tartusz városa felé haladva. Noha Moszkva nem erősítette meg hivatalosan a kivonulásról szóló információkat, a nyugati hírszerzésre alapozott források orosz kivonulást jeleztek elő, míg a helyiket mások veszik át.

Az Asszadot megbuktató HTS lázadócsoport szóvivője most megerősítette, hogy hogy nem terveznek hosszú távon orosz jelenléttel, ám azt is az emberek értésére adta, hogy a mostani orosz csapatmozgások még nem feltétlenül ennek az igénynek a beteljesítésére utalnak, hadgyakorlatról is lehet szó.

Evan Hill on X (formerly Twitter): “Satellite imagery taken by @Maxar today at Russia’s Tartus naval base in Syria shows newly-arrived military trucks and personnel carriers but no military or transport-associated ships. Higher-definition image on the right. pic.twitter.com/4A0evGtUZn / X”

Satellite imagery taken by @Maxar today at Russia’s Tartus naval base in Syria shows newly-arrived military trucks and personnel carriers but no military or transport-associated ships. Higher-definition image on the right. pic.twitter.com/4A0evGtUZn

„Oroszországnak újra kell gondolnia a szíriai jelenlétét, ahogy az érdekeit is” – állítja a közlemény. „Az érdekeik a bűnöző Aszad-rezsimhez kapcsolódtak. Átgondolhatják és kezdeményezhetik, hogy az új kormányzathoz forduljanak, hogy megmutassák, hogy nincs ellenségeskedésük a szíriai néppel, és hogy az Aszad-rezsim korszaka végre véget ért” – tette hozzá Obeida Arnaout, az ideiglenes kormány szóvivője.

Ezzel együtt azt sem zárta ki, hogy a későbbiekben megegyezzenek az oroszokkal, az új szír kormány mindenki felé nyitott diplomáciai csatornák kialakítására törekszik – hangsúlyozzák.

A HTS-t az ENSZ és a nyugataik is terrorszervezetként tartották számon az al-Káidához fűződő kapcsolatai miatt, ám hatalomra kerülésükkel ez megváltozik. Az USA és az Egyesült Királyság múlt hét végén erősítette meg, hogy részt vesz a HTS-el folyó tárgyalásokban, míg az EU hétfőn jelezte, hogy felvette a kapcsolatot a csoporttal. „Megbíztam egy szíriai európai csúcsdiplomatát, hogy menjen Damaszkuszba, és vegye fel a kapcsolatot az új kormánnyal és az ottani emberekkel” – mondta Kaja Kallas, az EU külügyi és biztonságpolitikai főképviselője.

Kaja Kallas on X (formerly Twitter): “We can’t leave a vacuum in Syria.The EU must be present.We have already started with a process to engage cautiously with the new leadership and the civil society.We will also reopen the EU delegation in Syria to have constructive engagement and get input from the ground. pic.twitter.com/QjEK4QE1qw / X”

We can’t leave a vacuum in Syria.The EU must be present.We have already started with a process to engage cautiously with the new leadership and the civil society.We will also reopen the EU delegation in Syria to have constructive engagement and get input from the ground. pic.twitter.com/QjEK4QE1qw

Az orosz bázisok sorsa attól függhet, hogy a várhatóan jövő év tavaszáig regnáló átmeneti kormány milyen alkura jut az Moszkvával és a lázadó frakciók egyensúlya hogyan alakul.

Először szólalt meg a bukott Aszad elnök azóta, hogy elmenekült Szíriából

A Telegramon közzétett szöveg szerint a menekülését megelőző turbulens napokban nem merült fel benne, hogy el kellene menekülnie, vagy hogy lemondjon, csak a harc folytatásában gondolkodott.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!