Tetszett a cikk?

Ezt a lengyel kormány nyilatkozta csütörtökön, miután a köztársasági elnök felszólította erre. Azt nem lehet tudni, hogy az izraeli miniszterelnök oda akar-e utazni.

Andrzej Duda köztársasági elnök levélben szólította fel a kormányt, amellyel igen feszült viszonyban van, hogy az „abszolút kivételes körülmények között” garantálja Benjamin Netanjahu ott-tartózkodásának zavartalanságát a Nemzetközi Büntetőbíróság elfogatóparancsa ellenére, ha az izraeli kormányfő részt akarna venni január 27-én a tábor felszabadulásának 80 éves évfordulóján. Ezzel kínos lépéskényszerbe hozta Donald Tusk miniszterelnököt, akinek enélkül is mindenképpen meg kellett volna szólalnia.

A hivatalos közlemény szerint a kormány „biztosítja Izrael Állam legfelső vezetőinek szabad és biztonságos megjelenését és részvételét” a megemlékezésen. „Ez része a zsidó nép előtti tisztelgésnek, amelynek több millió fia és leánya lett a Harmadik Birodalom pusztításának áldozata”. Donald Tusk miniszterelnök újságíróknak elmondta: ez kényes kérdés, hiszen van egy nemzetközi bírósági döntés, de számára kezdettől fogva nyilvánvaló, hogy a láger biztonságban történő meglátogatására, különösen egy évfordulón, Izrael minden vezetőjének joga van. A kormányfőnek már korábban is magyarázkodnia kellett Teofil Bartoszewski külügyminiszter-helyettes hivatalosan cáfolt, mégis sokfelé idézett korábbi nyilatkozata miatt, amely szerint Netanjahut le kell tartóztatni, ha Lengyelországba jön, mert az ország a Nemzetközi Büntetőbíróságról kötött szerződés részeseként köteles erre.

Azt egyébként még senki nem mondta, hogy Netanjahu tényleg utazni akar. Ő egyébként természetesen kezdettől antiszemitának nevezte és visszautasította, hogy háborús bűnökkel vádolják és emiatt elfogatóparancsot adtak ki ellene és Joáv Galant, a nemrégiben leváltott védelmi miniszter ellen.

Nem ez az első ilyen nemzetközi dilemma. Hasonló parancs van érvényben Putyin orosz elnök ellen, aki állítólag ezért hagyta ki a BRICS-országok dél-afrikai értekezletét, ugyanakkor Mongóliában fogadták, pedig ott is le kellett volna tartóztatni. A mongol kormányt nem nagyon izgatta, hogy nemzetközi jogot sértett. Izrael, Auschweitz és Lengyelország persze még sokkal súlyosabb dilemmát vetne fel.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!