Szeretne azonnal értesülni a legfontosabb hírekről?
Az értesítések bekapcsolásához kattintson a "Kérem" gombra!
Az értesítés funkció az alábbi böngészőkben érhető el: Chrome 61+, Firefox 57+, Safari 10.1+
Köszönjük, hogy feliratkozott!
Hoppá!
Valami hiba történt a feliratkozás során, az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
Már feliratkozott!
A böngészőjében az értesítés funkció le van tiltva!
Ha értesítéseket szeretne, kérjük engedélyezze a böngésző beállításai között, majd az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
A londoni rádió szerda délutáni értesülése szerint Pakisztánban elfogták Oszama bin Ladent. A jemeni származású terrorista vezért, az al-Kaida szervezet főnökét tartják felelősnek a 2001. szeptember 11-i washingtoni és New York-i merényletekért. A CIA cáfolta az értesülést.
Az Emberi Jogok Európai Bírósága szerdán elmarasztalta Törökországot, amiért az Abdullah Öcalan elítéléséhez vezető bírósági eljárás során megsértette a kurd vezető emberi jogait, megfosztva őt a tisztességes bírósági eljáráshoz való jogától - adta hírül a BBC. Öcalan jelenleg börtönbüntetését tölti, miután tavaly az eredeti, halálos ítéletet életfogytiglanra változtatták. Ankara fellebbez a határozat ellen.
Öt év börtönre ítélték Noer Muis dandártábornokot, Kelet-Timor utolsó indonéz katonai parancsnokát, amiért 1999-ben, a Kelet-Timor Indonéziától való elszakadása körüli összecsapásokban nem akadályozta meg civilek lemészárlását - írja a BBC. A tábornok a legmagasabb rangú katona, akit a kelet-timori vérengzések ügyében eddig elítéltek.
A Fehér Ház kedden este elismerte: egyre kevésbé valószínű, hogy megszületik az iraki háborút jóváhagyó ENSZ-határozat; ugyanakkor Donald Rumsfeld amerikai védelmi miniszter nyilatkozata, miszerint az Egyesült Államoknak a brit támogatás elmaradása esetén is van terve a háborúra, megdöbbenést keltett a londoni kormányban. Közben szerdán is folytatja az iraki válságról az el nem kötelezett országok kérésére kezdett nyílt vitát az ENSZ Biztonsági Tanácsa.
Ahmet Necdet Sezer török köztársasági elnök kormányalakításra kérte fel Recep Tayyip Erdogant, a kormányzó Igazság és Fejlődés Pártja (AKP) 49 éves vezetőjét, Abdullah Gül jelenlegi miniszterelnök pedig benyújtotta lemondását. Erdogannak kormányfőként egyik első feladata lesz, hogy megszerezze a parlament jóváhagyását a törökországi támaszpontok amerikai használatához egy Irak elleni háborúban.
Az 1999-es római szerződéssel létrehozott nemzetközi igazságszolgáltatási szerv az első állandó jellegű, nemzetközi törvényszék, amely a népirtás, valamint a háborús és emberiesség elleni bűncselekmények üldözésére hivatott. Az Egyesült Államok nem csatlakozott a 89 alapító országhoz, mivel attól tart, a vele szemben ellenséges országok az intézményt felhasználhatják katonái és diplomatái ellen.
Az amerikai lakosság többsége egyre kevésbé elégedett azzal a móddal, ahogyan az ENSZ kezeli az iraki válságot, de a krízis rendezésére még mindig azt a megoldást támogatják többen, hogy adjanak további időt a fegyverellenőröknek Irakban - derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Kudarccal végződtek azok a hágai tárgyalások, amelyek Ciprus újraegyesítését voltak hivatva előkészíteni, így a március 30-ára tervezett, újraegyesülésre vonatkozó népszavazást sem a görög, sem a török közösség nem rendezi meg.
Az el nem kötelezett országok kérésének eleget téve szerdán is nyílt vitát tart az iraki problémáról az ENSZ Biztonsági Tanácsa, így egyelőre szavazás sem várható az amerikai-brit-spanyol határozattervezetről. Brit diplomaták közben a javaslat további haladékot jelentő kiegészítését szorgalmazzák, hogy elkerülhessék az Iraknak március 17-i leszerelési határidőt szabó tervezet biztosnak látszó bukását a BT-ben - írja a BBC.
Az orosz külügyminiszter hétfőn bejelentette, hogy Oroszország "nem tudja támogatni" az Irak ügyében az ENSZ Biztonsági Tanácsa (BT) elé terjesztendő amerikai-brit határozati javaslatot, így, ha a javaslat változatlan formában kerül a BT elé, "a dokumentum ellen fog szavazni". Az ENSZ alapszabálya alapján ez azt jelenti, hogy a BT nem tudja elfogadni az Irak leszerelésére március 17-i határidőt megszabó amerikai-brit határozatot: ehhez ugyanis a BT öt állandó tagjának egyhangúan igennel kellene szavaznia.
Hétfőn Frankfurtban 10-től 12 évig terjedő szabadságvesztésre ítéltek négy algériait. A vád ellenük az volt, hogy 2000 végén merényletet akartak elkövetni a strasbourgi székesegyház szomszédságában berendezett karácsonyi vásár ellen.
A török kormánypárt vezetője, Recep Tayyip Erdogan győzelmet aratott vasárnap a délkelet-anatóliai Siirt tartományban rendezett pótválasztáson, és ezzel megnyílt előtte az út a miniszterelnöki tisztség felé. Erdogan pártolja az Egyesült Államoknak azt a kérését, hogy egyes amerikai egységek török területről indulhassanak Irak ellen támadásra.
A brit és amerikai kormány arra kéri az ENSZ fegyverzeti főellenőrét, hogy nyilvánítsa az Irak elleni döntő bizonyítéknak az ellenőrök által fellelt pilótanélküli repülőgépet, amellyel állítólag vegyi és biológiai hatóanyagokat lehet célba juttatni - írja a hétfői The Times. Ez biztosíthatja az új ENSZ-határozathoz a többséget, amire főleg a brit miniszterelnöknek lenne szüksége, mert a lap szerint BT-határozat hiányában válságba kerülhet Blair kormánya.
A hivatalos végeredmény szerint Máltán a választópolgárok 53,65 százaléka támogatta az Európai Unióhoz való csatlakozást. Romano Prodi, az Európai Bizottság elnöke szerint a népszavazás eredménye pozitív jelzés a küszöbönálló bővítés ratifikációs folyamata szempontjából.
2001. augusztusának végén Ausztrália partjaihoz közel elsüllyedt egy afgán menekülteket szállító indonéz bárka. A hajótörötteket felvette egy norvég hajó, mely Ausztráliába vitte volna a bajbajutottakat, ám az ausztrál kormány ahelyett, hogy befogadta volna őket, inkább egy hét alatt tető alá hozta a megállapodást, melynek értelmében az afgánokat megfelelő ellentételezés fejében Nauru aprócska szigetére szállították. Azóta senkit nem érdekel a menekültek sorsa, legkevésbé a nauruiakat magukat. Ön hallott róluk?
A 2001. szeptember 11. után létrehozott amerikai Belbiztonsági Minisztérium a ready.gov (nagyjából: készenlét) webcímen igyekszik felkészíteni a lakosságot egy esetleges nukleáris, kémiai vagy biológiai támadásra: a szakszerű felkészülés része a családon belüli kommunikációs terv kidolgozása és szövetdarabok készenlétbe helyezése a levegőbe került mérgező vegyi anyagok kiszűrésére. Ön tudja, mi a teendő vegyi vagy atomtámadás esetén?
Norman Mailer világhírű amerikai író szerint George W. Bush amerikai elnök és konzervatív barátai szentül meg vannak győződve arról, hogy csak úgy menthetik meg Amerikát a hanyatlástól, ha valódi, katonai erejére támaszkodó birodalmat építenek belőle: az Irak elleni háborús készülődés erre jó ürügy. Bush és harcostársai világbirodalmat építenek ki, Amerikából pedig óriási banánköztársaságot csinálnak, ahol csak a hadseregnek nő egyre a hatalma - aggódik az idős művész. Ön hogyan vélekedik e vízióról?
Az amerikai hadsereg egy különleges osztaga a jövőben a legkorszerűbb műholdas technológiákkal felszerelve, egyenesen a csatatérről szállítja a képeket, az információkat a világsajtónak. Az újságírók számára elérhetetlen helyekről érkező jelentések a tervek szerint az eddigieknél egyértelműbben megmutatnák, mi az igazság. De kinek az igazsága?
Az Egyesült Államok felvett a világ terrorista szervezeteiről készített listájára három csecsen csoportosulást - közölte szerdán a moszkvai látogatáson tartózkodó Tom Lantos amerikai kongresszusi képviselő. A dpa szerint e fejlemény egyértelműen összefüggésben áll az iraki válsággal.
Jelentős vihart kavart Jacques Chirac Brüsszelben tett nyilatkozata, melyben a francia elnök elmarasztalta az uniós csatlakozásra váró kelet-és közép-európai országokat, amiért azok az Egyesült Államok pártjára álltak az iraki válságban. Elemzők szerint a nyilatkozat reális veszélyt jelenthet az unió keleti bővítésére nézve, mert bár hangvétele elfogadhatatlan, logikája francia szemmel nézve nagyon is érthető: minek felvenni az EU-ba olyanokat, akik unión belüli pozícióinkat csak gyengítik? Ön szerint milyen hatással lehet a nyilatkozat az EU bővítési folyamatára?