szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A nemzetközi közösség segítségét kérte az afganisztáni máktermelés felszámolására csütörtökön Brüsszelben, a NATO főhadiszállásán Habibullah Kaderi, a kabuli kabinet illetékes, a kábítószer-ellenes küzdelmet irányító minisztere.

Kaderi elmondta, segítségre van szükségük ahhoz, hogy közép-vagy hosszabb távon a máktermesztés helyett más, jövedelmező haszonnövényt ajánlhassanak az afgán parasztoknak, s ezzel kiváltsák az ópium és más kábítószerek alapanyagaként szolgáló mákot. "Minden elképzelést köszönünk" - mondta a miniszter, s hozzátette: a kormány elszánta magát a probléma megoldására,  de vigyáznia kell, nem szabad túl radikális lépéseket hoznia, mert ez zavargásokat indíthatna el a máktermesztésből élő paraszti körzetekben. 

Az ENSZ kábítószer-ellenes hivatala szerint 2004-ben az előző évhez képest 64 százalékkal, 131 ezer hektárra nőtt a máktermesztésre igénybe vett területek nagysága Afganisztánban. Ez az ország adta tavaly a világ teljes ópiumtermelésének 90 százalékát, s ebből 2,8 milliárd dollár bevétel származott: ez Afganisztán teljes bruttó hazai termékének (GDP) 61 százaléka. Még egy jellemző adat: a világ teljes heroinfogyasztásának 87 százaléka az afganisztáni máktermelésen alapul.

Az afgán kormány már régóta sürgeti a NATO-t, hogy az országban állomásozó, a katonai szövetség által irányított biztonsági erő, az ISAF vállaljon nagyobb szerepet a kábítószer-termelés és -csempészés elleni küzdelemben. A NATO azonban óvatos: részben, mert a katonák nincsenek erre kiképezve, de még inkább azért, mert attól tart, hogy ebben az esetben a lakosság az ISAF ellen fordulna. 

Kaderi brüsszeli tárgyalásain részt vett Hikmet Cetin volt török külügyminiszter, a NATO afganisztáni polgári főképviselője is, aki úgy vélte: az országban jelentősen javult a biztonsági helyzet.  Egyúttal sürgette a katonai szövetséget, hogy mielőbb hajtsa végre az ISAF mandátumának tervezett kiterjesztését. Az ISAF jelenleg csak Kabulban, illetve Afganisztán északi tartományaiban tevékenykedik, s bár hónapok óta szó van feladatkörének kiterjesztéséről az ország nyugati részére, erről mind a mai napig nem született meg a döntés. Cetin szerint az ISAF katonáinak nyugat-afganisztáni telepítése a következő néhány hónapban megtörténhet, az ország legveszélyesebb, déli részében pedig 2006 első felében jelenhet meg a NATO vezette erő.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!