szerző:
MTI
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

A sokáig stabil állomány öt esztendő alatt nagyot zsugorodott.

Csaknem negyedével csökkent a magyarországi fehérgólya-állomány az utóbbi öt évben a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) szerint. A szervezet most összesítette az 1941-ben indult és ötévenként, legutóbb 2019-ben megismételt, az országos fészkelő fehér gólyák felmérésének adatait, amelyek alapján

idén tavasszal már csak 4000 párt lehetett Magyarországra várni, ami 22 százalékos csökkenést jelent az elmúlt évtizedekben 4800-5500 pár körül stabilizálódott állományhoz képest.

A csökkenés főként a Dunántúlon jellemző, ahol az elmúlt húsz évben sokfelé megfeleződött a párok száma.

Tavaly nyáron az MME Monitoring Központ koordinálásával az egyesület munkatársai és önkéntesei a nemzetipark-igazgatóságok őrszolgálatával együttműködve 7376 fészkelőhelyet ellenőriztek, aminek során 2952 fiókát nevelő és 588 valamilyen ok miatt sikertelen költésű gólyapárt regisztráltak. Nyolcvankét pár nélküli madár és 1396 lakatlan fészek mellett 2358 olyan fészektartót is számba vettek, amit valamikor a fehér gólyák számára helyeztek ki a villanyoszlopokra, de már nincs rajtuk fészekanyag.

Az 1940-es években a mai Magyarország területén 15-16 ezer pár fehér gólya költött. A második világháború utánra számuk a felére csökkent, majd az 1960-as évek végéig folytatódó visszaesés után több évtizedre 5 ezer körül stabilizálódott a párok száma. Ez csökkent most 4 ezerre.

Az MME figyelmeztetett: az állománycsökkenés általánosnak tekinthető az alapvetően Európában fészkelő fehér gólya teljes elterjedési területén. Az okok között szerepel a nagyüzemi mezőgazdaság élőhely-átalakítása és a kemizálás, az elektromos áramütés okozta jelentős mértékű elhullás, a klímaváltozás okozta szárazodás, a táplálkozóhelyek méretének csökkenése és minőségének romlása, valamint az, hogy a Mediterráneumban tömegével lövik ki a madarakat.

Az emberkövető, alkalmazkodóképes fehér gólyák állománycsökkenését az üde, nedves gyepek megőrzésével és természetbarát kezelésével, legeltetésével, továbbá az áramütés okozta elhullás és a Mediterráneumban napjainkban is folytatott madárpusztítás további mérséklésével lehet megállítani.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!