szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

A pamut alapját is adó gyapot színezése rendkívül környezetszennyező, ausztrál kutatók azonban rájöttek, hogyan termeszthetünk színes gyapotot.

Zhvg
A világ egyik legsürgetőbb problémája a környezet védelme, a klímaválság, a fenntarthatóság. Ezekre nekünk különös figyelmet kell fordítanunk, ezért kiemelt helyen is kell kezelnünk. Innen új alrovatunk címe is: Zhvg.
Friss cikkek a témában

A gyapot – és így a pamut – alapállapotában fehér, így a legtöbb esetben színezik. Ausztrál kutatók azonban kidolgoztak egy olyan génmódosító eljárást, amivel elérik, hogy színes gyapot nőjön – számolt be a felfedezésről az ABC.net.

A tudósok megfejtették a gyapot molekuláris színkódját, így hozzáadott génekkel tudnak rajta változtatni. A színezést egyébként természetes növényi szövetek segítségével érik el az aranyló narancssárgától egészen a sötét liláig. A génmódosított gyapoton pedig néhány hónap elteltével már megjelenik a színes pamutpamacs.

Míg maga a pamut természetes, lebomló, megújuló és újrahasznosítható, ahhoz, hogy színes legyen, szennyező eljárásokra van szükség, ami nemcsak a környezetre, de a pamuttal dolgozókra is káros. A tudósok reményei szerint az új megoldás segít abban, hogy ne kelljen környezetszennyező vegyi anyagokkal színezni a pamutot és a további terveik között szerepel, hogy olyan gyapotot alkossanak meg, amelyekből gyűrődésmentes alapanyag készíthető és helyettesíteni tudná a szintetikus szöveteket.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Zhvg

Összedolgozik a Google és a WWF

A felelős beszerzéssel kapcsolatos döntéseket szeretnék támogatni az új kezdeményezéssel és nagyobb átláthatóságot remélnek a beszerzési láncban.

Dobos Emese hvg360

El ne higgye, hogy egy 2000 forintos póló fenntartható lehet

Baktériummal színezett anyagok, bambuszszövet, újrahasznosított poliészter, vegán bőr és társaik: a Föld és a környezetszennyező divatipar mentsvárai – legalábbis a közvélemény és az ezeket használó divatmárkák szerint. De vajon mennyire törekszik zöldülésre a textilgyártás?