szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A spanyolországi város kísérleti projektjét az ezer évvel ezelőtti perzsa korszakból származó infrastruktúra ihlette.

Sevillában egy ősi hűtési technológiához fordultak, miután a hőmérséklet megközelítette a 42 °C-ot, és lehetetlenné tette a szabadtéri programokat – írja a Bloomberg.

A spanyolországi város kísérleti projektjét az ezer évvel ezelőtti perzsa korszakból származó infrastruktúra ihletette. A qanat egy föld alatti csőhálózat „egy olyan építészeti kísérlet a hűtési megoldások terén, amely nem támaszkodik a bolygót melegítő fosszilis tüzelőanyagok elégetésére" – írja a Bloomberg. A rendszer úgy működik, hogy az épületek és a föld alatt kiépített csatornarendszerben hideg víz keringtetésével, és a kiáramló hideg levegővel lehűtik a közterületet.

„A rendszer mintájául a mezőgazdasági földek vízellátására ásott ősi alagutak szolgáltak, amelyeket először a mai Irán területén dokumentáltak. A perzsák ekkor rájöttek, hogy a folyó vize a csatornákban lévő levegőt is lehűtötte, ezért függőleges aknákat alakítottak ki, hogy a levegőt a felszínre juttassák."

Mint írják, ezzel a módszerrel Sevillában akár 10 °C-kal csökkenhet a hőmérséklet, egyelőre egy összesen két futballpálya méretű területen, úgy, hogy természetes technikákat és építőanyagokat használnak.

A nagyrészt az Európai Unió által finanszírozott, 5 millió eurós projekt munkálatainak nagy részét tavaly októberben fejezték be – jelentősen később, mint az eredeti, 2021-es határidő.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!