Fehér füsti fecske akadt magyar madarászok hálójába – fotók
Egy genetikai mutáció miatt szokatlan a színe az elfogott, majd elengedett madár tollazatának.
hvg.hu
A Száz Völgy Természetvédelmi Egyesületnél először nem akartak hinni a szemüknek, amikor kiderült, hogy milyen madár akadt a hálóba a madárvártán. Gyűrűzőjük, Bátky Kolos egy olyan füsti fecskét fogott, amely szinte teljesen hófehér volt, csupán egy-két szárnytollán van sötétebb szín.
Mint a Facebookon írják, a különleges fecskének úgynevezett leucizmusa van, amely megakadályozza, hogy a pigment, különösen a melanin, a madár tollán egyenletes eloszlásban helyezkedjen el. Ez gyakran fehér foltokat, halvány színeket eredményez, és az ilyen genetikai mutációval rendelkező egyednek nincsenek normál, klasszikus, a terepi útmutatókban bemutatott tollazatszínei.
Hozzátették, hogy a leucizmus nem keverendő össze az albinizmussal, utóbbi ugyanis teljesen fehér külsőt és piros szemeket okoz. Megjegyezték azt is, hogy a szokatlan tollazatú füsti fecskét természetesen a befogása óta már elengedték, így társaival együtt hamarosan elindulhat Afrika felé.
Kétmillióval kevesebb fecskénk van, mint tíz éve, így szúnyogból is kevesebbet fogyasztanak. Összegyűjtötték azokat a módszereket, amelyekkel segíthetünk a madaraknak.
Még mindig nem világos, pontosan milyen indokkal függeszthetné fel a kormány kettős állampolgárok magyar állampolgárságát. A törvénymódosítás elfogadása után egy hónappal nem kevésbé homályos az is, mit jelent az állampolgárság felfüggesztése, például, hogy miképp érinti a születendő gyermekek jogait.