szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Közép-Európában különösen erősen olvadnak a gleccserek, 20 év alatt eltűnt a jégnek több mint a harmada.

Minden eddiginél gyorsabban olvadnak a gleccserek világszerte a klímaváltozás hatására – írja a BBC. A századforduló óta 6500 milliárd tonna jég tűnt el, ami a gleccserek 5 százaléka, az olvadás üteme pedig növekszik.

Egy tanulmány a világ 35 kutatócsoportjának több mint 230 regionális adatát összegezte. Abból kiderült, hogy a világon a gleccserek mindenhol zsugorodnak, 2000 és 2023 között Grönland és az Antarktisz fő jégtakaróin kívül átlagosan évi 270 milliárd tonna jeget veszítettek. Ez megfelel a világ teljes lakosságának 30 éves vízfogyasztásának, ha személyenként és naponta 3 literrel számolunk.

A változás mértéke egyes régiókban különösen szélsőséges volt. Közép-Európa például alig több mint 20 év alatt elvesztette gleccserjegének 39 százalékát.

Az olvadás miatt aszályokkal is számolni kell a tanulmány szerint, mert emberek százmilliói támaszkodnak bizonyos mértékig a gleccserek szezonális olvadékvizére, amelyek óriási tározóként működnek és ha ez eltűnik, akkor nem lesz vizük. Emellett globális problémával is számolni kell. Az olvadás miatt megemelkedik a tengerszint és ez megnöveli a part menti áradások gyakoriságát.

„A tengerszint emelkedés minden centimétere további 2 millió embert tesz ki éves árvíznek valahol a bolygónkon” – mondta Andy Shepherd, a Northumbria Egyetem Földrajzi és Környezettudományi Tanszékének vezetője a BBC-nek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!