szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az online térképszoftver szemfüles felhasználói egyre-másra fedeznek fel különböző érdekességeket az óriási képadatbázisban. Legutóbb két napfürdőzőt lokalizáltak, a korábbi furcsaságok között lebegő autó, sőt még egy lopakodó bombázó is szerepel.

Különös véletlen, hogy mindkét napozót Hága városában lokalizálták a „vájtszemű” felhasználók, egymástól mindössze 1,3 kilométer távolságban. Az igazán megszállottak még arra is következtettek a képekből, hogy a ritkás forgalom, s az utcákon látható kevés ember, valamint az árnyékok szöge miatt alighanem a kora reggeli órákban készülhetett a felvétel. A kopár növényzetből pedig arra tippelnek, hogy a felvétel valamikor kora tavasszal készülhetett.

A gyanútlan napozók
© Google Earth


A napozó hölgyről először a Google Earth Community egyik fórumán számoltak be, majd később megjelent a Google Sightseeing nevű blogon is, amely a térképadatbázisban fellelhető furcsaságok gyűjtőhelye. A férfi egy Leursism nevű holland blogon bukkant fel. A webnapló tulajdonosa feltelepítette a Google Earth szoftvert, majd azt csinálta, amit szinte minden új felhasználó, megkereste saját otthonát, s így talált rá véletlenül a tetőn napozó emberre.

A lopakodó, amelyet nem cenzúráztak
© Google Earth
A Google Earth rajongói között egész kis mozgalommá nőtte ki magát a furcsaságok utáni kutatás, így bukkantak rá Perthben az úgynevezett „lebegő autóra”, erre a furcsa emberi létesítményre Kínában – amelyről azt gyanítják, hogy a közeli mongol határvidék modellje, vadászpilóták kiképzésére, illetve a képen is látható lopakodó bombázóra, amely a kaliforniai sivatagban parkolt hosszabb időn át egy katonai bázis előtt.

Ez utóbbi érdekessége, hogy elvileg a Google adatvédelmi elvei szerint el kellett volna homályosítaniuk a területet, azonban alighanem elfelejtkeztek róla.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Háló

Google Earth: a körutazás

Ha egyelőre nem is tudjuk kifürkészni, hogy főnökünk éppen mikor toppan be munkahelyünkre, vagy hogy van-e üres asztal kedvenc teraszunkon, vigasztaljon bennünket, hogy a számítógép előtt ülve műholdfelvételeken böngészhetjük végig akár egész bolygónkat.

Infinit Tech

Műholdrendszerrel figyelik az afrikai bevándorlókat

A teljes kilátástalanságot maguk mögött hagyó afrikai menekültek tömegei az európai kikötőket ostromolják. Spanyolország és további kilenc EU-ország ezért a minap megállapodást kötött, hogy az infokommunikációs technológiákat használja a probléma rövid távú kezelésére: az Afrika és a Kanári-szigetek közti tengeri út ellenőrzését műholdas megfigyeléssel oldja meg.