szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Ha elmarad a pihentető alvás, máris jön a fáradtság, az ingerlékenység, sőt a teljesítményünk is romlik. Előfordul, hogy elég néhány rossz beidegződést, szokást elhagyni, ám ha az alvászavar már állandósult, nem árt kideríteni az okát.

"Az elalvási nehézségek hátterében sok esetben rossz beidegződések, szokások állnak" – mondja Vida Zsuzsanna, a Sleep Center neurológus, szomnológus orvosa. A legális drogként is gyakran emlegetett kávé valóban világszerte a legelterjedtebb eszköz a napközben jelentkező fáradtság elűzésére, frissességünk növelésére. Délután 2 óra után azonban nem javasoljuk fogyasztását, mivel a túl későn megivott kávé már az éjszakai pihenésünket is zavarhatja.

A nikotin a koffeinnél is erősebb stimuláns, amely nem csak az elalvást, de a pihentető alvást is gátolja. A dohányzó ember szervezete az éjszakai alvás alatt elvonási tünetekkel küzd. Kutatások igazolják, hogy a függőségtől szenvedők alvásminősége sokat javult káros szenvedélyük elhagyásával. Tévhit, hogy az alkohol segít elaludni. A lefekvés előtt elfogyasztott alkohol ugyan segít az ellazulásban, a napközbeni feszültség oldásában és az elalvásban, azonban az éjszakai alvás minőségének már egyáltalán nem kedvez. Csökken a mély alvás stádiumában eltöltött idő, ráadásul az alkohol kiürülésével egyre gyakrabban ébredünk fel. 

AP

Alváshoz sem a túl meleg, sem a túl hideg nem ideális. Ugyanígy a teljes sötétség kívánatos, ha ez nem megoldható, használjunk szemmaszkot. A hálószobában használt lámpák fénye se legyen túl erős, így az esti olvasás közben is ráhangolódhatunk az alvásra. A fények mellett a zajok csökkentésére is figyeljünk. Az idegrendszert még az egészen enyhe, 60 decibel érték körüli hanghatások is stimulálják, így a szomszéd szobából átszűrődő beszélgetés is zavarhatja az elalvást.

Azzal is hibát követünk el, ha az elalvást testedzéssel próbáljuk elősegíteni. Az intenzív mozgás hatására emelkedik az endorfin hormon mértéke a szervezetben, ami tovább nehezíti az elalvást; testedzésre a legideálisabb a délután 5-7 óra. Ha úgy érezzük, nem tudunk elaludni, ne hánykolódjunk az ágyban. Inkább keljünk fel és rövid ideig, 15-20 percig végezzünk valamilyen monoton, álmosító tevékenységet.

Ha az alvászavar rendszeresen és hosszú távon jelentkezik, érdemes kideríteni az okokat. Az orvos rámutathat olyan alvásbetegségre vagy egyéb – belgyógyászati, pszichiátriai, fül-orr-gégészeti, kardiológiai, pulmonológiai, urológiai – eltérésekre, amelyek kezelésével az álmatlanság is megszüntethető; többnyire gyógyszeres, vagy pszichoterápiás kezeléssel. 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!