szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Ügyvédje közvetítésével elismerte kedden a szakadásveszélyes mellimplantátumokat gyártó francia cég alapítója, hogy engedély nélküli, ám nem toxikus szilikongélt használt.

Jean-Claude Mas csődbe ment vállalatát, a Poly Implant Prothese-t (PIP) bezárták és termékei forgalmazását betiltották 2010 áprilisában, miután kiderült, hogy nem engedélyezett szilikongélt használtak hozzá, amely szokatlanul nagy arányú szakadást okozott az implantátumban.

Yves Haddad, a 72 éves alapító ügyvédje elmondta, hogy kliense otthon volt, Dél-Franciaországban. Mas nem tud megjelenni a nyilvánosság előtt gyenge egészségi állapota és járási problémája miatt. Haddad közlése szerint azonban Mas elismeri, hogy engedély nélküli szilikongélt használt, ám szilárd meggyőződése, hogy biztonságos. "Nem bizonyított", hogy az implantátumok nagyobb valószínűséggel szivárognának - tette hozzá.

A PIP két típusú szilikongélt használt, az egyik az amerikai Nusil cég engedélyezett terméke, a másik egy saját készítésű, az előbbi árának csupán az ötödébe kerülő gél. Haddad hangsúlyozta, hogy ez a gél kémiailag azonos a Nusil által gyártottal. A PIP ellen nyomozás folyik, ennek során már 15 embert meghallgattak. A perre várhatóan jövőre kerül sor.

Molnár Csaba, a plasztikai és égéssebészet országos szakfelügyelő főorvosa szerint viszont nincs kimutatható összefüggés a felderített daganatos esetek és a PIP-implantátumok között. Elővigyázatosságból ajánlott a PIP-mellimplantátumok cseréje, minden más megalapozatlan állítással indokolatlanul keltenek pánikot az érintett nők körében.

A szerdán az MTI-hez eljuttatott "PIP-implantátum-botrány - legendák, rémhírek, tények és valóság" című írásában a főorvos kifejtette: a francia egészségügyi hatóság (AFSSAPS) 2010. március 29-én felfüggesztette a Poly Implant Prothese (PIP) cég által gyártott emlőimplantátumok forgalmazását és felhasználását, mert az elvégzett vizsgálatok adatai szerint a gyár nem megfelelő minőségű alapanyagot használt a gyártás folyamatában, ezért ezek az implantátumok gyakrabban szakadtak ki, és emiatt több páciensnél kellett elvégezni az implantátumok eltávolítását és cseréjét.

Mint írta, a 2010. márciusi betiltás óta folyamatosan gyűjtötték és jelenleg is gyűjtik a PIP-implantáltak ellenőrző vizsgálatainak adatait. Ezek ismeretében az AFSSAPS azt ajánlotta, hogy a PIP-implantáltak féléves gyakorisággal menjenek orvosi ellenőrző vizsgálatra, továbbá hogy a kiszakadásra gyanús esetekben mindkét oldali implantátumot távolítsák el. A megnagyobbodott nyirokcsomók esetére azt javasolták: csak azt kell eltávolítani, amelyik a méreténél fogva panaszt okoz, de nincs szükség az összes nyirokcsomó kivételére. Az ép PIP-implantátumok elővigyázatosságból történő cseréjét pedig mérlegelni kell, ha a páciens kéri - ismertette az orvos.

Molnár Csaba írásában arra is kitért: mostanában egyes híradások már rákkeltő anyagról és  implantátum azonnali kivételének szükségességéről szóltak, pánikot előidézve a PIP-implantátum-beültetésen átesett nők körében, sőt azok közül is sokan kétségbeestek, akik más gyártmányú implantátumot kaptak az elmúlt években. Ehhez képest - mint írta - az AFSSAPS legutóbb december 16-i adatai alapján december 23-án adott ki sajtóközleményt legújabb ajánlásaival. Ebben leszögezték: nincs kimutatható összefüggés a felderített daganatos esetek és a PIP-implantátumok között, tehát nincs arra vonatkozó adat vagy bizonyíték, hogy a PIP-implantátumoknak szerepük lenne ezen betegségek előidézésében.

Továbbá: a PIP-implantáltaknál nincs nagyobb valószínűsége emlődaganat kialakulásának, mint egyéb típusú implantátum viselő nőknél, illetve azoknál, akiknek nem ültettek be implantátumot. A francia hatóság módosított ajánlása szerint az ellenőrző vizsgálaton fel kell ajánlani az épnek bizonyult implantátumok cseréjét is, de csak elővigyázatosságból, mert a kiszakadás esetén fellépő gyulladásos komplikáció megnehezíti az eltávolítást és az azonnali implantátumcserét. Azoknak pedig, akik nem vállalják a cserét, továbbra is a félévenkénti orvosi ellenőrző vizsgálatot javasolnak.

"Mindezek alapján sem sürgős implantátumkivételt, sem kötelező implantátumeltávolítást nem rendeltek el a francia egészségügyi hatóságok" - szögezte le a főorvos, hozzátéve: "minden, a médiában megjelenő olyan hír, amely ezzel ellentétes, valótlan, megalapozatlan állítás, egyedüli célja a szenzációkeltés. Ezzel együtt indokolatlanul pánikot kelt az érintett nők körében."

A francia kormány múlt pénteken azt ajánlotta: a nők óvintézkedésként vetessék ki az implantátumot, amelyet a francia gyártó világszerte értékesített. Ugyanakkor Nora Berra egészségügyi államtitkár is kiemelte: nincs közvetlen bizonyíték arra, hogy összefüggés lenne a rossz minőségű szilikon és a rák megjelenése között.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!