szerző:
-in-
Tetszett a cikk?

A St Andrea másfél évtizedes történetében először, december 10.-én szűk körű szakmai vertikális kóstolót tartott Budapesten, bemutatva, honnan hova jutott el az egerszalóki pince.

 

 Az este során felvonultatott 16 bor csupán azért nem tudott teljes képet adni a pincéről, mert például a St Andrea fehér cuvée-je, az Örökké némely évjáratban annyira jól sikerült, hogy teljesen elfogyott. A csúcsbikavér  Merengő 2003-at is csak azért lehetett megkóstolni, mert Lőrincz György borász  időközben 72 palackot visszavásárolt dániai kereskedőjétől.

Az este során egymást érték a jobbnál jobb tételek   Az Örökké 2006-os évjárata például elképesztően magas extrakt tartalommal, sűrű, krémes fehérbor, ami közel 10 évesen is ficánkol a poharakban. Az új csúcsfehér, a Mária mind a két évjárata (2013, 2012) elegáns Chardonnay-Furmint házasítás, Lőrincz György ugyanis a két világhírű borvidék, Burgundia és Tokaj-hegyalja erényeit kívánta – nem is sikertelenül – ötvözni ebben a borban.

A Merengőkről nehéz szuperlatívuszok nélkül beszélni, de ezt már annakidején Rohály Gábor is jelezte a 2009-es Borkalauzban: „Ha van az egri borvidéknek, sőt – szubjektivitásunk előre bocsátásával – az országnak, emblematikus vörösbora, akkor az a Merengő. Ha az ötcsillagplusz értékelést kapott borokkal összehasonlítjuk, csak egyedülálló stílusát lehet kiemelni. (…) Vele kapcsolatban a felsőfokú jelzők bármelyike indokoltan használható. A tökéletes elegancia és a harmónia megtestesítője".  A Merengő 2002-es évjárata (bár abban még a merlot, nem a kékfrankos viszi a prímet) a fáradtság semmilyen jelét nem mutatja, élő, vibráló anyag, a 2003-as és 2006-os évjáratok pedig szinte könnyeket csaltak egy-egy szakújságíró szemébe.

Somogyi Nóra

És még mindig van feljebb. A St Andrea legfrissebb ászai a Nagy-Eged-hegy-dűlőből szüretelt exkluzív házasításai – ezek a bikavérek még a legtapasztaltabb kóstolókat is meghökkentették. Nem véletlenül. A Bor és Párlat Magazin a 2011-es évjáratot 95 pontra értékelte, mivelhogy „tökéletes bor, megismételhetetlen élmény”. Ugyanígy vélekedtek róluk és a Merengőkről Elizabeth Gabay és Rod Smith brit Master of Wine-ok is, akik egy zártkörű dél-franciaországi kóstolón értékelték a borokat. Ugyanott jelen volt Henri Mallier, a nemzetközileg is jegyzett Pion borkereskedő cég képviselője. Az elismert szervezet eddig kizárólag a legjobb francia és spanyol pincészetekkel dolgozott együtt, de Mallier úgy vélte, a Nagy-Eged-hegy válogatást még az európai borkultúra szülőföldjére, Franciaországba is jó eredményekkel lehetne exportálni.

A kóstolt tételek

Blanc de noir 2009 (Pinot noir és kékfrankos pezsgő – 5 évig érlelődött palackban)

Örökké Egri cuvée Grand Superior 2013

Örökké Egri cuvée Superior 2012

Örökké 2006

Mária Egri Grand superior 2013

Mária Egri Cuvée Grand superior 2012

Merengő Egri Bikavér Superior 2011

Merengő Egri Bikavér Superior 2009

Merengő Egri Bikavér Superior 2008

Merengő Egri Bikavér Superior 2007

Merengő Egri Bikavér Superior 2006

Merengő Egri Bikavér Superior 2005

Merengő 2003

Merengő 2002

Nagy-Eged-hegy Egri Bikavér Superior 2012

Nagy-Eged-hegy Egri Bikavér Superior 2011

(Az este során több borhoz a Gault&Millau verdiktje alapján az Év felfedezettjének választott szakács, Barna Ádám, a budapesti St Andrea Wine & Gourmet Bár séfje illesztett változatos kísérőfalatkákat.)

 

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!