szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

1,6 fokkal volt melegebb tavaly, mint az iparosodás előtti szint. 2024 így a valaha mért legmelegebb év lett.

Tavaly tényleg eljött, amitől mindenki tartott, és már jelezték is előre: a Föld felmelegedésének értéke meghaladta az 1,5 Celsius-fokot a teljes évben. A fejleményt az Európai Unió Copernicus Climate Change Service (C3S) kutatói hivatalosan is megerősítették pénteken Brüsszelben. A kutatók szerint a klímaváltozás olyan magasba löki a hőmérsékletet, amit a modern ember eddig még nem tapasztalt.

“Egyszerűen hihetetlen a növekedési pálya” – idézte a Reuters Carlo Buontempót, a C3S igazgatóját, aki szerint tavaly minden hónapban vagy a legmagasabb vagy a második legmagasabb volt a hőmérséklet a mérések kezdete óta. A C3S szerint 2024-ben

a bolygó átlaghőmérséklete 1,6 Celsius-fokkal volt magasabb, mint az iparosodást megelőzően, 1850–1900 között volt, mielőtt nagy tételben kezdett volna az emberiség fosszilis tüzelőanyagokat égetni.

Ezzel kimondhatjuk, hogy a hivatalos mérések kezdete óta még nem volt olyan forró év, mint a tavalyi. A C3S már tavaly decemberben jelezte, hogy várhatóan elérjük ezt a mértéket.

Forróság
Weizmann Institute of Science

A másfél fokos érték azért döntő, mert ebben állapodtak meg az ENSZ tagállamai, mint az a határ, ami betartása esetén még jó eséllyel elkerüljük a globális felmelegedés legpusztítóbb hatásait. Az azonban, hogy tavaly meghaladtuk, még nem jelenti a klímacél elbukását, mint Lakatos Mónika, a HungaroMet éghajlatkutatója a HVG tavaly év végi számában megjelent interjúban megjegyezte: a ‘küszöbátlépés húsz év átlagában értendő”. A kutató szerint így az, hogy tavaly meghaladja a felmelegedés a célértéket, “még nem feltétlenül jelenti azt, hogy menthetetlenül elbuktak az erőfeszítéseink”, ugyanakkor jelezte, hogy a gyorsuló kibocsátásokat és az üvegházhatású gázok (ühg) rekordmagas koncentrációját látva “ez sajnos elég valószínű”.

Lakatos Mónika éghajlatkutató: Generációk százainak az élete múlik azon, hogy megállítjuk-e a globális felmelegedést

Időjárásunk gyorsan változik: egyre melegebb lesz, több a csapadék és a szélsőséges jelenség. Unokáink földrajzóráin új fogalom válthatja fel a térségünket eddig leíró éghajlatot – véli Lakatos Mónika a HungaroMet éghajlatkutatója, a Magyar Meteorológiai Társaság elnöke.

A kibocsátás csökkentésének érdekében tett erőfeszítések ugyanakkor nem elegendőek, az ENSZ tavalyi klímacsúcsán, bár történt némi előrelépés, mégsem sikerült a kellő mértékben felgyorsítani a folyamatot.

Remények és gyötrelmek között őrlődnek a klímáért aggódók a bakui klímacsúcs után

Megháromszorozták az eddigi éves klímatámogatást a gazdag államok, ami reményre adhatna okot. Kár, hogy sokkal többre lenne szükség és sokkal gyorsabban, miközben a korábbi hasonló támogatás is gyötrelmesen sokat csúszott, a klímaváltozás pedig nem vár.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!