Ballai Vince
Ballai Vince
Tetszett a cikk?

Sötétben kell indulni, sötétedésig maradni, csendben osonni, hogy a maga teljességében élhessük át a kék vércsék angolai világtalálkozóját. Nagy dumás spanyol fotósok, madárfelismerésben bajnok ornitológus, elképesztő tömegben nyüzsgő-vijjogó ragadozó madarak. Riport Mungo-külsőről, ahol a világ összes kék vércséje megfordul márciusban.

Mira!

– mélyen fülembe ragadt a „nézd” spanyol nyelvű felszólítás Angolában. Ez ellentmondásos lehet az egykori portugál gyarmaton eltöltött napok után, ahol a portugál a hivatalos nyelv. Máris érthető azonban, ha ezek a napok – amikor magyarok által fejleszteni kezdett ökoturisztikai projektet mutatták be – egy csapat spanyol természetfotós körében teltek. A projekt célja, hogy nagyobb védelmet biztosítson az itthon is költő szigorúan védett kék vércséknek, több forrást a kutatásukhoz, feledhetetlen élményt a természetrajongóknak, és nem mellesleg, jobb bevételt a helyieknek.

Mira! – talán ezt a szó hangzott el a legtöbbször, függetlenül attól, hogy a lógó ajtajú Toyota-dzsipen zötyögnek Bailundóból vagy vissza – szinte mindig sötétben –, falják a csípős, zöldséges-tésztás ragut, babos-zöldséges-spenótos levest vagy a sült húst répával, jamgyökérrel és kasszavával a helyi vendégház hátsó helyiségében, vagy amikor éppen kint állnak az erdő szélén, banánfák tövében RPG-méretű, égnek szegezett objektívekkel, és kémlelik a látóhatárt, arra várva, hogy kék vércsék százezrei borítsák be.

Hogyan csinálna turisztikai attrakciót milliónyi madárból néhány magyar Angolában?

Miért emlegetik lelkesen Budapestet egy félreeső angolai faluban a helyiek? Miért ültetnek mangófát spanyol fotósok egy helyi kukoricaföldjén? Miért érzi közelinek a magyarokat a soba grande? Egyáltalán, ki az a soba grande? Megnéztük, mit lehet kezdeni magyar madarászok világra szóló felfedezésével Angola központi fennsíkján, ahol kék vércsék milliói nyüzsögnek minden tavasszal.

Mira! – a szót az esetek többségében egy mozdulat követi. A dzsipben zötyögve vagy evés közben ilyenkor előkerül egy mobil, rajta egy egzotikus madárról készült látványos fotó – természetesen saját, többnyire sztori is van hozzá –, vagy kinyílik a madárrajongók helyi bibliája, a Birds of Africa: South of the Sahara, a földrészt madarász-szempontból úttörőként feltérképező, Afrika legkiemelkedőbb madármegfigyelőjeként számon tartott Ian Sinclairtől, majd kérdő tekintet a csoportot vezető Hivekovics Ákos felé. Melyik faj, látta-e már, neki is van-e róla fotója? Ákos szinte minden esetben kapásból löki a madár nevét angolul, latinul, néha spanyolul és magyarul is, és nyugtázza, igen látta, már van / még nincs fotója. 

Itt jöhet még a kép készítésének a sztorija. Hogy hány perc állt rendelkezésre arra, hogy a hóbagoly valószínűtlenül lilás háttér mögött lebbenjen kitárt szárnyakkal – 5-10 percig tart az ibolya-pillanat (a Rayleigh-szórásnak köszönhetően) a kanadai naplementében, amikor a nap már a horizont alatt van, de fénye még visszaverődik a légkör külső határáról. Vagy az, hogy a képen szereplő madárral együtt éppen hánynál tart a beszélő által lefotózott fajok száma.

A madármegfigyelők afrikai Bibliája
Ballai Vince

Mira! – a Bié-plató vörös földútjain vagy kukorica- és maniókaparcellák között bóklászva már nem a mobil vagy a madárhatározó kerül elő, hanem a mellkaspánton lógó látcső, vagy a fotós nehéztüzérség. Esetleg csak lendül egy mutatóujj, hogy merre nézzünk:

Turákó, turákó, turákó*!

– így az egyik pillanatban – „Sunbird!**” – a másikban. Közellátónak nem árt, ha gyorsan fejére tolja szemüvegét, és a látcsőt kapja szeme elé, természetesen úgy, hogy előre akkurátusan kikorrigálta a nézőkét. És akkor sem biztos, hogy meglátja a jelzett madarat, ehhez jó reflex és gyakorlott szem kell: kivenni az alakját a levelek között, felismerni a fajra jellemző röppályát, és persze a megfelelő irányba nézni.

Amikor a spanyol szó is elakad

Spanyolokkal együtt egyébként igazolódnak a déli népekkel kapcsolatos közhelyek: be nem áll a szájuk. Nem csak a jól sikerült képeket és sztorikat osztják meg, de folyamatosan kommentálják az eseményeket, és megy a másik ugratása is. Ez persze abból is fakad, hogy összeszokott csapatról van szó. A nyugdíjasként sólyomtenyésztésbe fogó exrendőr Domingót, a spanyol CAF-vonatok belső tereivel foglalkozó fiatal mérnök Iñigót, az otthon filmes projektek számára kölcsönözhető vad fajokkal foglalkozó állatpark-vezető Ricardót, a fotós-szafari szervező Antoniót, illetve Cesarót és Joant számtalan hasonló kaland köti össze. Még a leghosszabb, legfárasztóbb nap után – amikor egyetlen dél-afrikai útitársunk Noma, a hobbi madárfotós doktornő az anyósülésen szendergett, és a két magyar csoporttag (a szervező Ákos és a tudósító) leghátul kornyadozott – is tőlük volt hangos a lógó ajtajú dzsip. 

A kék vércsék esti érkezésekor viszont még az ő szavuk is elakad. Mira! – a terepen utoljára hangzik fel a felszólítás, amikor a magasban feltűnnek a madarak első csoportjai, ahogy berepülnek a négy égtáj felől. Ezután célszerű csendben lenni, de a százezrével nyüzsgő, az eget horizonttól-horizontig betöltő madár látványát elkerekedő szemmel figyelők torkából csak halk, elragadtatott sóhajok tudnak kiszakadni.

Magasban érkeznek
Ballai Vince

A vércsék kaotikus összevisszaságban hol ide-oda röppennek, hol lassan keringenek, miközben fokozatosan lejjebb ereszkednek a fák lombkoronája felé. Vijjogásuk már elnyomja az embermagas fűben ciripelő tücsköket vagy a lombok között rikoltozó turákók hangját, a sorozatfelvételre állított profi fényképezőgépek halk berregését. A látvány nem evilági hangulatát csak fokozza a jellegzetesen vörös afrikai naplemente:

Iñigo Peñagarikano

Sky full of falcons In the evening, the falcons start to meet in the same place lost in Angola. One by one getting more and more in the sky, you could see them flying in the lovely scenery of the…

A Falcopolis kínálta élmény azonban nem adja könnyen magát, és itt ne a távolságra és az odajutásra – legalább egy teljes nap repülővel átszállással, és akkor még csak Luandáig jutunk, jó 600 kilométerre a helyszíntől, aminek megközelítése még legalább egy fél nap  –, hanem a helyszín felkeresésének szabályaira gondoljunk. A szigorú előírásokat nagyobb részben a madarak nyugalma indokolja, bár nem elhanyagolható tényező a fotózás számára optimális fényviszonyok biztosítása sem. 

Pirkadattól szürkületig

A pihenőidő eljövetelekor például nincs mozgás: az este hatos naplemente előtt jó másfél órával el kell foglalni a szigorúan a terület peremén, mangó-  és banánfák tövében kijelölt megfigyelőállást, hogy a pihenőhelyet kereső madarak nyugalma biztosított legyen. Elég nekik egymást kerülgetni az egyre fogyó fényben. Zavarás esetén előfordulhat, hogy a kis területen nagy számban nyüzsgő madarak összeütköznek, vagy nem találnak alkalmas leszállóhelyet, és a nedves fűbe esve, átnedvesedett tollal felszállásra képtelenül bárki könnyű prédájává válhatnak. Ahogy az éjszaka leszáll, a madarak is megpihennek, ekkor már a legkomolyabb 25 ezer eurós fotófelszerelések számára sem elég a fény – vakuzni nyilván tilos –, úgyhogy ilyenkor csendben, osonva célszerű elhagyni a területet.

Reggel is óvatosnak kell lenni. Mivel az éjszakázó helyet délnyugat felől lehet megközelíteni – a másik irányból nagy kerülő és egy gázló is nehezíti az odajutást –, ahhoz, hogy a reggeli napot hátulról kapja a szemlélő, még akkor át kell átkelni a fák alatt, amikor a madarak alszanak. Vagyis az éjszaka sötétjében, pirkadat előtt. A nap ebben az időszakban reggel hat körül kel a térségben, de öt óra magasságában már pirkad. Legkésőbb fél ötkor tehát el kell indulni a területen kívülről gyalog, hogy még sötétben átérjünk a fák alatt. Tekintve, hogy a szállás egy órányi autóútra fekszik a helyszínről, ez fél négyes indulást, hajnali hármas ébresztőt jelent. Így még van idő futtában betolni egy szendvicset, és legurítani egy kávét.

Ballai Vince

A kék vércséket tehát reggel a fás liget keleti oldaláról érdemes figyelni. A madaraktól úgy néznek ki a fák, mintha az éjjel hatalmas kék és barna virágbimbókat növesztettek volna. Csakhogy ezek a bimbók nem egyszerűen kinyílnak a nap első sugarai – és a fák alatt földjeikre igyekvő helyiek mozgása – nyomán, hanem 

ezrével kapnak szárnyra másodpercek alatt. Áramvonalas testük betölti az eget, evezőtollaik surrogásától visszhangzik az egész fás liget, és a szemlélő is beleborzong. 

Pláne annak tudatában, hogy a világ összes kék vércséje itt lehet: a tavasszal majd alföldi költőládákban tojást rakó hazai példányoktól kezdve a belső-ázsiai sztyeppékre hazatérni készülődő egyedekig. 

Baromfiszag és termeszek

A fák alá besétálva mindenütt találkozunk a madártömegszállásra utaló félreérthetetlen jelekkel: pehelytollak szerteszét a fűben, az aljnövényzet levelei fehérek az ürüléktől, a levegőnek nehéz, baromfiudvarra emlékeztető szaga van. Napfelkelte után már nyugodtan közel lehet menni a fákhoz: a madarak kirepültek, vagy arra készülnek, a világosban könnyebben elkerülik egymást, és ha felzavarnánk őket, legfeljebb kissé korábban indulnak termeszvadászatra. 

A termeszvadászat kínálhat még különleges élményt. Errefelé ugyanis nagy számban tenyészik egyik, föld alatt élő, várat nem építő fajuk. Ezek a nedves időben gyakran rajzanak, és törnek fehér felhőként az ég felé. A rovartömeg mágnesként vonzza a madarakat, akik minden óvatosságot félretéve lakmároznak belőlük. Ha valaki véletlenül belekeveredik egy ilyen rovarfelhőbe, jó eséllyel közvetlen fizikai kapcsolatba is kerülhet egy-egy kék vércsével – legalábbis ezt mesélte a szervező Hivekovics Ákos, személyesen ehhez a jelenséghez nem volt szerencsénk. Pedig órákat talpalt a csapat napközben is a dombokon fel-alá, hol a tűző napon, hol zuhogó esőben.

Vércsepihe a fűben
Ballai Vince

A termeszek jelenléte lehet az egyik fő oka annak, hogy a madarak itt gyülekeznek. A fehérjében gazdag rovarok elfogyasztásával egy kék vércse akár harmadával is képes lehet megnövelni testtömegét. Egy 160 grammos hím így bőven 200 grammosra is hízhat itt tartózkodása pár hete alatt. Ezt a gyarapodást talán könnyebb átélni, ha magunk elé képzelünk egy 90 kg-os embert aki pár hét alatt 120 kilósra hízik. Persze nem elhanyagolható különbség, hogy ezután ő nem kap szárnyra és repül bő két két alatt jó 6500 km-t, mondjuk az Alföldig. 

A madarakkal foglalkozó hazai kutatók, akik a faj védelme és a további kutatások segítése érdekében ökoturisztikai fejlesztést is kezdeményeztek a térségben, a kék vércséken kívül a jövőben a termeszek viselkedését is szeretnék feltárni. Szeretnének választ kapni arra a kérdésre, hogy pontosan mi hozta ide a madarakat, akik helyi információk szerint jó tucatnyi évvel korábban még a Zambiával közös határ közelében készültek a hazaútra, és hogy vajon meddig fognak még itt gyülekezni tavasszal, meddig állhat itt Mungó-külsőn a kék vércsék fővárosa, Falcopolis.

* angolai turákó, színpompás tollazatú, az ország nyugati részén honos madárfaj;

** nektármadár.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!