szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Nem ér véget a devizapiaci horror: a svájci frank újabb és újabb rekordokat dönt. A piacon ezúttal a Fed döntése miatt szakadt el a cérna.

Úgy tűnik, mintha sose szakadna vége a devizapiaci horrornak: kedden este a svájci frank, miután napközben sorozatos rekordokat döntött, 273 forint fölött újabb történelmi csúcsot állított be, az euróval pedig csaknem paritásba került, ami ugyancsak történelmi csúcs.

Az újabb frankerősödést ezúttal az amerikai jegybank szerepét betöltő Federal Reserve (Fed) magyar idő szerint kedd este megjelent, csalódást keltő nyilatkozata váltotta ki a piacon. A Fed közölte, hogy a jegybanki alapkamatot nulla közelében tartja még legalább két évig, és a korábbinál borúsabb képet festett az amerikai gazdaság jövőjéről. A borús kilátások ellenére ugyanakkor nem jelentett be új monetáris intézkedéseket, csupán annyit, kész arra, hogy bevesse a gazdaságot ösztönző monetáris eszközöket, ha szükségessé válik.

A Fed döntéséről, valamint az utána bekövetkezett devizapiaci és tőzsdei pánikról korábbi cikkünkben olvashat.

Ez hirtelen komoly csalódást keltett a piacon, amely arra várt, hogy a Fed újraindítja amerikai államkötvényvásárlását, a harmadik úgynevezett Quantitative Easing (QE) programot. Ez lényegében azt jelenti, hogy a jegybank azzal növeli a gazdaságban levő pénz mennyiségét, hogy a gazdasági szereplők helyett vásárol állampapírokat. Mivel ezáltal az állam gyakorlatilag saját magának hitelez, ez valójában pénznyomtatásnak számít, arra azonban ez eddigi jó volt, hogy stabilizálja a piaci hangulatot. Hasonló kötvényvásárlásba fogott a héten az Európai Központi Bank is Olaszországban és Spanyolországban, és ezzel elérte az egyre magasabbra kúszó kötvényhozamok csökkenését.

A pénznyomtatáson kívül többet most nem is lehet tenni - mondta a napokban több elemző is a hvg.hu-nak. Ez azzal magyarázható, hogy a világgazdaság mindenképpen lassulni fog, és a fejlett országokban beinduló költségvetési kiigazítások (amik elkerülhetetlenek, ugyanis fenntartható pályára kell állítani az elszaladó államadósságokat) még inkább a recesszió felé nyomják majd a gazdaságot. A gazdaság lassulását, vagy a visszaesést legfeljebb tompítani lehet a pénznyomtatással.

Azzal, hogy a Fed nem veti be újra ezt az eszközt, ugyanakkor a gazdaság borús kilátásairól beszél, azt üzeni a befektetőknek, hogy lassul a gazdaság, de egyelőre nem sokat fog tenni ellene. Ez még jobban gerjeszti a befektetők recessziós félelmeit, ami miatt múlt hét óta szakadnak a tőzsdék. A recessziós félelmeket pedig mindenekelőtt az motiválja, hogy a fejlett államok adósságválságából való kilábaláshoz arra lenne szükség, hogy a gazdaság növekedésével az országok kinőjék az adósságot. Ha ezzel szemben stagnálás közeli állapot vagy recesszió jön a fejlett országokban, akkor az adósságprobléma nem oldható meg államcsődök vagy az adósság elinflálása nélkül.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Verhofstadt a válságról: a halogatás "nem hozott tartós eredményeket"

A válság komolyságára való tekintettel tűzoltás helyett a gyökerénél kellene kezelni a problémát, és az egységes gazdasági és pénzügyi politika, valamint az eurókötvény piacának létrehozása felé kellene lépéseket tennie az euróövezet tagállamainak - írta hétfői közleményében Guy Verhofstadt, az Európai Parlament liberális frakciójának vezetője.

hvg.hu Napi merítés

Mélyül a gazdasági válság: mitől kell félnünk?

Esnek a tőzsdék, 258 felett a frank, bajban az önkormányzatok. Most jönne jól az IMF-hitel lehetősége, most üt vissza a bankadó. Az 1929-33-as világválság idején is az 1932-ben tetőző, bankcsődöket hozó szakasz volt a pusztítóbb.

Máriás Leonárd Gazdaság

Apokalipszis jön? - kisokos az új válságról

Beszakadtak a tőzsdék és pánikhullám söpör végig a világon. Meglehet, ez az új válság kezdete, és az is lehet, hogy ez még az előzőnél is brutálisabb lesz. Mert mindenki azt hitte, minden megoldható hitelből, az adósságot soha nem kell visszafizetni, a politikusok pedig inkompetensek, rövidlátók és önzőek voltak. Összeszedtük, mit rontott el a világ 2008 óta, és hogyan lett ebből ekkora baj. A hvg.hu kisokosa.

MTI Gazdaság

Times: fájdalmas döntéssel oldható meg az euróövezeti válság

Nem annyira az Egyesült Államok adósosztályzatának lerontása, hanem az euróövezet problémái adhatnak okot az aggodalomra - olvasható a The Times című brit lapban. Az újság hétfői számában Bill Emmott elemző azt írja: Amerikában viszonylag "biztonságos" a helyzet, az euróövezetben azonban sokkal nagyobb a kockázat, újabb államok gazdasága omolhat össze.

hvg.hu Gazdaság

Ránk szakad-e a pénzügyi mennybolt? Ezt mondják a guruk

A válsághullámok felkorbácsolódása sok neves befektetőt és közgazdászt késztetett arra, hogy nyilvánosan kifejtse a véleményét a helyzetről és a várható fejleményekről. Ha hinni lehet nekik, talán nem szakad ránk a mennybolt.