szerző:
Máriás Leonárd
Tetszett a cikk?

Beszakadtak a tőzsdék és pánikhullám söpör végig a világon. Meglehet, ez az új válság kezdete, és az is lehet, hogy ez még az előzőnél is brutálisabb lesz. Mert mindenki azt hitte, minden megoldható hitelből, az adósságot soha nem kell visszafizetni, a politikusok pedig inkompetensek, rövidlátók és önzőek voltak. Összeszedtük, mit rontott el a világ 2008 óta, és hogyan lett ebből ekkora baj. A hvg.hu kisokosa.

Elszakadt a cérna a befektetőknél: magyar idő szerint csütörtök este éppúgy omlott össze az amerikai tőzsde, ahogy legutoljára a Lehman Brothers csődje után, majd a pánikhullám pénteken megrogyasztotta az ázsiai és az európai tőzsdéket, köztük a budapestit is. Az elemzők apokalipszist emlegetnek. A magyarázat: a befektetők azért estek pánikba, mert aggódnak a világgazdaság vártnál lassabb növekedése miatt. Sőt, azt sem zárják ki, hogy a gazdaságok megint visszaesnek és recesszióba süllyednek.

A kérdés az, hogy két év után miért pont most és hogyan alakulhatott ki az újabb válság.

Rossz volt a 2008-as recept

Az úgynevezett befektetői pánik és a tőzsdék zuhanása röviden azt jelenti, hogy azok, akik eddig részvényekbe fektettek, hirtelen tömegesen úgy döntenek, kiveszik a pénzüket a befektetéseikből, mert azt gondolják, hogy a következő időszakban a tőzsdén (mint a gazdasági folyamatokra legérzékenyebben reagáló és emiatt igen kockázatos piacon) nem lesz biztonságban. A pénzt most leginkább készpénzbe menekítik, hogy átvészeljék a készülő vihart.

AP

A pánik lényege a 2008-as világgazdasági válságra kitalált receptből érthető meg. 2008-2009-ben a megbénult pénzügyi szektort és a reálgazdaságot megmentették az államok az összeomlástól. Ezzel párhuzamosan a jegybankok és a kormányok pénznyomtatással és az állami kiadások megnövelésével pénzt pumpáltak a gazdaságba, hogy talpra állítsák.

Az 1929-es válságban elkövetett hibákból ugyanis azt a következtetést vonták le, hogy költségvetési és monetáris lazítással, a bedőlő bankok kimentésével és a gazdaság élénkítésével elkerülhető a harmincas évekéhez hasonló nagy recesszió. Mára azonban kiderült, hogy az új recepttel a hatásokat lehet ugyantompítani, növekedési pályára azonban nem lehet repíteni azt a gazdaságot, melynek a pontenciálja erre nem ad lehetőséget - véli Duronelly Péter, a Budapest Bank befektetési igazgatója. Mindezeket tetézi a befektetők reakciója, amikor azt tapasztalják például, hogy a világ legnagyobb és legfontosabb gazdasága, Amerika már a stagnálás közelében jár.

Miért lett ebből baj?

A 2008-as receptnek volt egy kellemetlen mellékhatása, ami mostanra egyre inkább végzetesnek tűnik: azzal, hogy az államok kimentették a bankokat és a reálgazdaságot, kezelhetetlen szintre nőtt az adósságuk, ezt az adósságot viszont már nincs, aki átvegye tőlük. Másképpen, a társadalom átvette a magánszféra hatalmas veszteségeit a válság idején, de ettől az adósság még nem tűnt el, és valakinek végül ki kell fizetnie.

AP

Duronelly Péter szerint a hatalmas államadósságok leépítésére az a megoldás kínálkozna, hogy fegyelmezett költségvetési gazdálkodás mellett jó gazdasági növekedéssel az államok kinövik. Itt jön a képbe a jelenlegi helyzet: már nem biztos, hogy ehhez lesz elegendő gazdasági növekedés a következő években. Ha pedig a világgazdaság nem nő, vagy újabb visszaesés jön, akkor az államadósságválság megoldási receptje nem fog működni.

Adósságcsapdában a világ

A fejlett, eladósodott államok, mint az Egyesült Államok vagy az euróövezet országai ezzel csapdahelyzetbe kerültek: a gazdaságnak nőnie kellene, viszont több pénzt már nem költhetnek gazdaságélénkítésre, ugyanakkor nem élhetnek együtt tovább túl nagy költségvetési hiányaikkal és államadósságaikkal (csökkenteniük kell a kiadásaikat és/vagy növelniük kell a bevételeiket).

Ha tovább folytatják az eladósodást, elveszíthetik az államokat és a gazdaságot finanszírozó befektetők bizalmát. Ennek jeleit látjuk abban, hogy az utóbbi hetekben minden befektető egyre intenzívebben az aranyba és a svájci frankba menekíti a pénzét. Azzal viszont, hogy a megszorításhoz nyúlnak, és abbahagyják a monetáris élénkítést, saját gazdaságukat és a világgazdaságot a pangás vagy a recesszió felé lökik, ami megintcsak ellehetetleníti az adósságok kinövését.

AP

Ebből a helyzetből néhány ország biztosan nem tud felállni. Görögország esetében az adósság részbeni leírása előbb-utóbb elkerülhetetlen, és nem biztos, hogy a nagyobb ír bankok csődje nélkül Írország kezelni tudja saját adósságait. Spanyolország és Olaszország példája pedig arról tanúskodik, hogy a tőkepiac bizalomvesztése még a legnagyobb országokat is bajba sodorhatja, ha adósságpályájuk nem megfelelő. Ehhez képest könnyen lehet, hogy a Lehman Brothers bedőlése utáni pánik, ami végigsöpört a világon, csak enyhe zavarnak minősül majd.

A bankárok a politikusokra mutogatnak

„A küszöbön álló hatalmas válság az Európát és Amerikát vezető inkompetens, rövidlátó, önző politikusokról szól. Nem a bankokról, nem a hedge fundokról vagy valamiféle gonosz pénzügyi erőkről. Ez a politikusok eredménye, mi csak nézők vagyunk, járulékos veszteségek” - kommentálta a folyamatokat a Facebookon Szalay-Berzeviczy Attila, az UniCredit Group ügyvezető igazgatója, a Budapesti Értéktőzsde volt elnöke.

A fejlett államok politikai elitje a hitelbuborék kipukkanása után azt hitte, hogy nem kell vállalni a válság legsúlyosabb következményeit, elkerülhető, hogy a gazdaság óriásit koppanjon a padlón (ezt célozta a magánszféra veszteségeinek említett átvállalása és a gazdaságélénkítés). Az, hogy ez az államok eladósodásával járt, azt jelenti, hogy a politikusok azt hitték, a hitelválságot meg lehet úszni újabb hitelekkel - mondta a hvg.hu-nak Kuti Ákos, az Equilor vezető elemzője. Röviden: nem tanultak 2008-ból, és még tovább feszítették a „hitelhúrt”.

MTI / EPA

Azt hitték, megússzák a népszerűtlen megszorításokat, nem kell hozzányúlniuk a nyugdíjrendszereikhez, nem kell felhagyniuk a költekezéssel, és így jó eséllyel indulhatnak a következő választáson. Ezt azért tehették meg, mert a piacon eközben fenn tudták tartani a bulihangulatot, sikerült elhitetni, hogy működik a recept, és felelősen gazdálkodnak, így a befektetők magától értetődően finanszírozták a kormányok költekezését.

Valójában azonban nem nagyon törődtek a magas hiányokkal és a duzzadó államadósságokkal. Ennek jó példája az Egyesült Államok: három éve 8-10 százalékos a költségvetés hiánya, az államadósság meghaladta az éves GDP 100 százalékát, a piacoknak ígért deficit- és adósságcsökkentő csomagnak viszont csak pár százalékát tervezi végrehajtani az amerikai kormányzat a jövő évi elnökválasztás előtt.

A politikusok teljesítményének beárazása most zajlik a tőzsdéken és az állampapírpiacokon: az államok és a gazdaság finanszírozása most már egyre kevésbé magától értetődő, a befektetők kiszállnak a játékból vagy csak egyre nagyobb felárral hajlandóak beszállni.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Tovább zuhantak a nyugat-európai tőzsdeindexek

Az amerikai adósságkorlát emelése körüli izgalmat kedden már háttérbe szorították az euróövezeti államadósság-válság és a világgazdaság legújabb fejleményei, így a nyugat-európai értéktőzsdék fő mutatói tovább zuhantak.

hvg.hu Gazdaság

Két éve nem látott vérzivatar a tőzsdéken

Két éve nem volt ekkora pánik a világ tőzsdéin. Az amerikai tőzsde indexei 5 százalék körüli mínuszban zártak, de a pánik Ázsiára és Európára is átterjedt. Az OTP és a Mol is nagyot veszített. A svájci frank péntek reggel újabb csúcsot döntött meg, a svájci jegybankelnök szavaira azonban gyengülni kezdett.

hvg.hu Gazdaság

Bukjon ésszel: nyolc megoldás frankhiteleseknek

Noha számos megoldási mód van, nincsenek könnyű helyzetben a frankhitelesek. A pánik miatt sokan hozhatnak elhamarkodott döntést, aminek komoly ára van. A hvg.hu megpróbálja bemutatni, mivel kell számolnia annak, aki átváltaná hitelét euróra, forintra, élne a kormány vagy a bank adta könnyítéssel, vagy egyszerűen csak megszabadulna az egésztől.