Változások az adózás rendjében – mire kell figyelniük a cégvezetőknek?
Számos ponton változik az adózás rendje 2025-ben. Bemutatjuk a cégvezetők figyelmére is érdemes, jelentősebb változásokat.
A magyarországi mobilos percdíj átlagára 9,4 eurócent, ebből a szolgáltatóknál 5,7 cent kerül. A többit – ilyen olyan jogcímen – elviszi az állam. Egy nemzetközi felmérés azt mutatja, hogy a hazai adóztatási szint máshol nyomokban sincs, és az csak a dohányéhoz és az alkoholéhoz hasonlítható.
Magyarországon a legmagasabb a mobilszolgáltatások adótartalma – állítja egy, az EU 27 tagországában és Szerbiában elvégzett felmérés. Tavaly az átlagos percdíjak 40, az idén 35 százalékát viszik el az állami elvonások – az AT Kearney tanácsadó cég állítása szerint előbbivel a legutolsók, utóbbival Görögország előtt az utolsó előttiek lennénk a sorban, ahol a legtöbb tagországban ez a mutató gyakorlatilag nulla (!) százalékon áll.
A felmérés számai azt mutatják, hogy a mobil távközlési szolgáltatások adótartalma Magyarországon akkor is a legmagasabb lenne az EU-ban, ha abban a különadó nem szerepelne. A szakértők szerint a mobilszolgáltatások adóztatásának mértéke a dohányéhoz és az alkoholéhoz hasonlítható.
Miközben a magyar hatóság a versenyt hiányolja, és folyamatosan azt sugallja, hogy a mobilszolgáltatások ára idehaza sokkal magasabb, mint a fejlett európai országokban, az EU 27 országában végzett vizsgálat ezt nem támaszja alá. Igaz, sem a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH), sem pedig a számára tanulmányokat készítő Rewheel tanácsadó cég nem támaszkodik egzakt adatokra, mindössze a piacon publikusan elérhető árakra. Ezek eleve megtévesztők, hiszen minden országban más és más (de igen magas) a nem publikus tarifák – például vállalati díjcsomagok – aránya, amelyek árképzése nem hozzáférhető.
A most megjelent tanulmány épp ezért nem az egyes csomagok alapján következtet az árszintre, hanem pénzügyi adatokat gyűjtött a szolgáltatóktól és az Európai Bizottságtól, így a bevétel, a forgalom és az ügyfélszám alapján számolták ki az egy percre jutó átlagos díjat – írja a tanulmányt elemezve a Telefonközpont blog. Hozzátéve: az összehasonlítás alapján nálunk a hatodik legalacsonyabbak a percdíjjak, és a 9,4 eurócentes átlagos percdíjból mindössze 5,7 cent a szolgáltatóé – a többit elviszi az áfa, a társasági- és nyereségadó, a járulékok, a különadók, frekvenciadíjak és más szabályozással kapcsolatos költségek.
Az AT Kearney-tanulmány megállapításai összecsengnek az Infrapont Gazdasági Tanácsadó Kft. Corvinus Egyetemmel közös, néhány hete ismertetett tanulmányának eredményeivel. „A magyar mobilpiac nemzetközi tükörben” című tanulmány, mint azt korábban megírtuk: arra a következtetésre jutott, hogy a magyar mobilpiac az európai összehasonlításban jobban teljesít, mint ami Magyarország gazdasági teljesítményéből következne, de attól hiba lenne várni a piac és a verseny élénkülését, hogyha a mobilpiacon három szereplőről négyre bővítik a szolgálatói kört.
Számos ponton változik az adózás rendje 2025-ben. Bemutatjuk a cégvezetők figyelmére is érdemes, jelentősebb változásokat.
Az űrgazdaság egyre szélesebb lehetőségeket kínál már a kisebb cégek számára is. Pályázati források is rendszeresen elérhetők a vállalkozások számára.
Ismertetjük azokat a részletszabályokat, amelyeknek július elsejétől meg kell felelniük a vállalkozásoknak.
Az egészséges csapatműködés és az eredményesség szempontjából kulcskérdés, hogyan kezeli a cégvezető a konfliktusokat.
Jelentősen szigorodtak a kriptokereskedelem szabályai, amire elsőként, drasztikus módon a népszerű fintechszolgáltató reagált. A többiek más stratégiát választottak, de vajon kinek van igaza?
Három gyereket pedig életveszélyes állapotban vittek kórházba, miután kamionnal ütközött egy személyautó.
Ha Orbán Viktor arra gondolt, hogy egyszer a távoli jövőben Varga Judit ugyanúgy képes lett volna elvezetni az országot, mint ő, akkor érdemes megjegyezni, hogy egy bankot sem lehet egymás után kirabolni...
A pusztító időjárásnak az autópályán is voltak elszenvedői.
Június utolsó hétvégéjén Szerbiában és Magyarországon is új erőre kapott a tiltakozás a rendszer ellen, Budapesten a Pride, Belgrádban a Vitus-napi tüntetések vitték az utcára a megfáradni látszó ellenzékieket.
A zűrös múltú szlovákiai Jozef Szivák vinné a Dunaferr-utódcéget.
Megdöbbentő részletek derülnek ki Alfred Weidinger osztrák művészettörténésznek a kép történetét felkutató tanulmányából.