Nyersanyagpiaci kilátások 2025 második felére
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
Nem, nem nézték el, egyszerűen ki akarják próbálni a Siemensnél, hogy a cég legnagyobb teljesítményű szélturbinája mire képes a szárazföldön. Ha a teszt sikeres lesz, óriások kora jön a kontinensen – és összenőhet, ami amúgy is összetartozik.
Elképesztő hangulatú timelapse videót tett ki a netre az MHI Vestas: gigantikus tengeri (offshore) szélturbinát telepítenek és tesztelnek szárazföldi működés közben Dániában.
Ha az elképzelés bejön, a Siemens tovább kaszálhat a világpiacon – írja a renewablesinternational.net megújuló energiás portál, mivel az, hogy az eddigi csúcstartóra az Egyesült Királyságba telepítendő 7 megawattos, tengerben álló generátorokat máris képesek lehetnek "megfejelni" +1 MW teljesítménnyel, újabb érdeklődőket nyer meg a németországi cég számára. Pláne, hogy az újabb leg-leg eléréséhez különösebb fejlesztési költségekre sincs is szükség.
Az MHI Vestas V164 kódjelű offshore szélerőművének installálása Dániában, Esbjerg közelében, szárazföldi környezetben:
Ráadásul a 8 megawattos tengeri turbinák szárazföldi tesztelésétől a szakemberek alapvetően azt várják, hogy az offshore és onshore szélfarmok eddig különállóként kezelt technológiai, műszaki paraméterezési szempontjait eredményesen lehet közös nevezőre hozni. Szél persze mindenképpen kell ezen óriások meghajtásához, de azt figyelembe véve, hogy az offshore szélfarmok telepítési költségei egyértelműen brutálisak a szárazföldihez mérve, felveti a jogosságát az efféle próbálkozásoknak is. A tengeri építkezéshez már maga a szállítás is sokkal körülményesebb és bonyolultabb, mint a szárazföldön – hogy a platformok megépítésének, "bekábelezésének és üzembe helyezésének a különbözőségéről ne is beszéljünk. Az igaz, hogy az offshore erőműveket szinte folyamatosan fújja, hajtja a szél, és így szinte konstans módon termelnek, de ennek is van hátulütője: nagyobb generátorokkal kell felvértezik azokat.
A tesztről, annak hosszáról és a kimeneteltől függő esetleges konzekvenciákról egyelőre nincsenek még találgatások sem, de az volna inkább meglepő, ha a gigantikus méretek tovább növekedése e ponton megállna. Annál is inkább, mert Amerikában már tervezőasztalra került az 50 MW-os "szörny" is.
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
A szabályozás egyre szigorúbb, a megfelelés jogi kötelezettség és stratégiai kérdés is.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
A bvk hosszú távú döntés, az adózási kérdéseket ezt figyelembe véve célszerű kezelni.
Fontos volna a változás, mert aggasztó állapotban vannak a gyerekek, ezért a Bethesda Kórház szakemberei közös, családi képernyőcsökkentési programot dolgoztak ki. Nagy Péter gyerekpszichiáterrel beszélgettünk.
Ha kétségei merülnének fel, akkor nézze meg a 2025-ös év első negyedéves számait.
Az izraeli légicsapások egy Hamász-forrás szerint teljesen szétverték a terrorszervezetet, és nincs senki, aki újra tudná azt szervezni.
A Tisza Párt elnöke reagált Orbán Viktor interjújára, amelyben a miniszterelnök azon kesereg, hogy Varga Judit, Magyar volt felesége már nincs a politikában.
Van, ahol így is majdnem negyven fok lehet a mai napon.
Amerikai kutatóknak sikerült csodát tenniük.